کد خبر: 625291 A

معاون وزیر اقتصاد؛

رییس کل گمرک ایران اعلام کرد: تمامی کالاها برای ورود به کشور از طریق مناطق آزاد باید ثبت سفارش شوند.

 به گزارش ایلنا؛ فرود عسگری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند درصد از قاچاقی که به کشور وارد می شود از مبادی رسمی است؟ گفت ما مدعی هستیم با کنترل هایی که از طریق سیستم ها انجام می‌دهیم و بارنامه و گواهی بازرسی را از مبدا دریافت می‌کنیم، کالای قاچاقی از مبادی رسمی وارد کشور نمی شود.

وی ۱۵ میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور را برآورد دستگاه های دیگر عنوان کرد و گفت: آنها باید پاسخگو باشند و گمرک مسئول مبادی رسمی است. عسگری بیان داشت: در حال حاضر با فعال شدن گمرک در مناطق آزاد در این مناطق هم دیگر قاچاق کالا نداریم.

رییس کل گمرک گفت: در راستای مکانیزه کردن گمرک جمهوری اسلامی ایران و سیستم های کنترلی در سال گذشته و امسال، دستگاه های ایکس ری فوق پیشرفته ای تهیه شده و با قرارگرفتن این دستگاه‌ها در مبادی اصلی ورود کالا به کشور مثل بندر شهید رجایی، دوغارون و سرخس و بزودی در اینچه برون و بازرگان کالاهای ترانزیتی به صورت ۱۰۰ درصد از این ایکس ری‌ها عبور خواهند کرد و همینطور کالاهای وارداتی که در سطح سه قرار دارند به وسیله ایکس ری‌ها کنترل می شود.

وی گفت: این دستگاه ها این امکان را به کارشناسان ما می دهد که تصاویر ایکس ری ورودی و خروجی کانتینرهای ترانزیت را با هم مقایسه کرده و امکان ردیابی وجود دارد که آیا این کالا برابر همان اظهار نامه است یا خیر؟

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد با نصب جی پی اس بر روی کانتینرها در صورت انحراف محموله از مسیر و یا توقف غیرمجاز کامیون های ترانزیتی می توان به سرعت آنها را ردگیری کرد. ضمن اینکه پلمب های کانتینرها در حال حاضر با تکنولوژی RFID انجام می شود که امکان جعل آن را غیرممکن می کند. که به این ترتیب مسیر ترانزیتی کشور بسیار امن خواهد بود.

عسگری ضمن اعلام رقم ۷ میلیارد دلاری صادرات تا ۲۹ اردیبهشت ۹۷ گفت: با توجه به تصمیمات جدید دولت و زیربار رفتن سامانه نیما تا به حال نه تنها صادرات کالا نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته بلکه واردات کالا هم با رقم ۶ میلیارد دلاری خود تا ۲۹ اردیبهشت ماه نشان از عدم تاثیر سیاستهای ارزی بر واردات کالا به کشور دارد.

وی گفت: انواع کالاها از جمله کالاهای اساسی و قطعات منفصله خودرو به راحتی وارد کشور می‌شود و بانک مرکزی هم به کالاهای وارداتی ارز مورد نیاز را اختصاص می‌دهد.

عسگری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کولبران گفت: دولت برای ساماندهی کولبران سال گذشته دو مصوبه داشته برای آنکه از مشقت رهایی پیدا کنند قرار شد از مبادی ورودی کشور، کالا با اظهار صاحب کالا ترانزیت شود و کالا به بازارچه ها منتقل شود و با کنترل گمرک معافیت سود بازرگانی اعمال می شود. در مناطق آزاد هم نقش گمرک پُررنگ تر شده و همه کالاها باید با ثبت سفارش وارد شود.

 

ارز اقتصاد دلار مناطق آزاد گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر