کد خبر: 619627 A

دبیرخانه فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی اعلام کرد:

دبیرخانه فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی (فیاس)* اعلام کرد: بورس تهران از نظر عملکرد معاملاتی در سال 2016 با معاملاتی به ارزش 20 میلیارد یورو در جایگاه نخست قرار گرفت.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بورس، دبیرخانه فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی (فیاس) نخستین گزارش کارآمدی کسب و کار اعضا را بر اساس عملکرد مالی سال 2016 منتشر کرد که بر اساس آن، بازار ایران با حدود 400 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی بزرگ ترین اقتصاد و از نظر جمعیتی پس از مصر دارای دومین جایگاه است.

در دوره مورد بررسی، بورس تهران با 325 شرکت پذیرش شده دارای بیشترین ناشران بورسی در میان اعضای فیاس معرفی شد.

همچنین بورس تهران با حدود 100 میلیارد دلار ارزش بازار پس از بورس ابوظبی، دومین جایگاه را به خود اختصاص داد.

بر اساس این گزارش، همه اعضای فدراسیون به استثنای 6 بورس در سال 2016 سودده بودند و حاشیه سود آنها برای بورس های انتفاعی 30 درصد و برای کل بورس ها 25 درصد بود.

به گزارش ایرنا، فدراسیون بورس‌های اروپا- آسیایی شانزدهم ماه مه ‌۱۹۹۵ با هدف ایجاد یک محیط منصفانه، کارآ و شفاف در بازار تاسیس شد تا در حد امکان داد‌ و ستد و تبادل دانش و تجربه را بین اعضای گروه تسهیل کند.

تقویت همکاری، توسعه بازارهای اوراق بهادار کشورهای عضو، ارتقای روابط بین‌المللی و ارائه فرصت‌ های پذیرش و داد‌ و ‌ستد اوراق بهادار منتشر شده، یکپارچه‌ سازی قوانین و مقررات و استفاده از فناوری جدید برای داد و ستد و امور پایاپای در بازارهای اوراق بهادار از دیگر اهداف تشکیل فدراسیون بوده است.

فیاس ۵۰ عضو اصلی و وابسته از ۳۰ کشور جهان دارد. اعضای ایرانی این فدراسیون (اصلی و وابسته) شامل بورس تهران، فرابورس ایران، بورس کالای ایران، کانون کارگزاران، سپرده گذاری مرکزی و مدیریت فناوری بورس تهران است.

شاخص بورس امروز (شنبه) 511 واحد عقب نشست و در جایگاه 93 هزار و 100 واحدی قرار گرفت.

در معاملات امروز 770 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 948 میلیارد ریال در 41 هزار و 782 نوبت داد و ستد شد.

ایران بورس تهران بورس های اروپا یورو اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر