کد خبر: 619608 A

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: اقتصاد کشور باید مبتنی بر کشاورزی باشد چرا که این بخش از استحکام بیشتر و آسیب پذیری کمتری برخوردار است.

به گزارش‌ایلنا، سیدرضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی روز یکشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: اگر اقتصاد کشوری براساس کشاورزی شکل بگیرد از استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود و به دلیل درون گرا بودن آسیبهای کمتری را نیز متحمل خواهد شد.

وی اظهار کرد: اقتصاد نفتی اقتصادی پرریسک و نامطمئن است چرا که تصمیم ها و سیاست گذاری ها در این حوزه در جای دیگر اتخاذ می شود و اگر آسیبی به آن وارد شود همه بخش های اقتصادی یک کشور را نیز دچار مشکل خواهد کرد اما اقتصاد کشاورزی چنین آسیب‌هایی را بدنبال خود ندارد.

آیت الله تقوی، اقتصاد کشاورزی را یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای رسیدن به اهداف خود در این حوزه باید کشاورزی خود را به علم و فناوری روز تجهیز کرده و از هدر رفت منابع در حوزه آب و خاک جلوگیری کنیم.

وی اظهار کرد: باید بهره‌وری در بخش کشاورزی را بالا ببریم و از روش‌های سنتی در این حوزه فاصله بگیریم.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت: باید با حفاظت مطلوب از دشت حاصلخیز قزوین از قابلیت های کشاورزی این منطقه مستعد نهایت بهره را ببریم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین نیز در این دیدار گفت: تقویت کشاورزی از اولویت های کشور به شمار می رود و مسئولان مربوطه باید این مساله را سرلوحه کار خود قرار دهند.

آیت الله عبدالکریم عابدینی افزود: باید حمایت بیشتر از کشاورزان در دستور کار دولتمردان قرار بگیرد و همچنین با نظارت و کنترل بیشتر اجازه سوء استفاده از اراضی کشاورزی و تغییر کاربری آنها را به هیچ کس نداد.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا باید کسانی که تلاش دارند تا زمین های کشاورزی مرغوب را تغییر کاربری داده و سودهای کلان به جیب بزنند شناسایی و قاطعانه با آنان برخورد کند،افزود: شایسته و عادلانه نیست یک کشاورز اجازه ساخت یک انباری کوچک در اراضی خود را نداشته باشد، آنوقت برخی در زمین های کشاورزی ساختمان های چند طبقه بنا کنند.

آیت الله عابدینی همچنین با اشاره به مشکل کم آبی در قزوین،گفت: در این حوزه باید شاهد تغییر الگوی مصرف باشیم که تحقق این مهم نیازمند فرهنگ سازی است.

امام جمعه قزوین همچنین جلوگیری از واردات بی‌رویه را یکی از مصادیق حمایت از شعار امسال عنوان کرد و گفت: برخی از محصولات کشاورزی مانند چای و برنج با کیفیت عالی در کشور تولید می‌شوند بنابراین نباید اجازه داد واردات بی‌رویه، به کشاورزان این محصولات آسیب بزند.

استاندار قزوین نیز در این دیدار گفت: مشکل کم آبی در این استان بدلیل بهره برداری های بی رویه از منابع زیرزمینی طی سالیان گذشته و خشکسالی های اخیر رخ داده است.

عبدالمحمد‌زاهدی اظهار کرد: باید این مشکل را مدیریت کرده و حل کنیم در غیر این صورت با چالش های اساسی از جمله بخش نابودی زمین های کشاورزی و ایجاد ریزگردها مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به فعالیت ستاد احیای دشت قزوین، اظهار کرد: در این ستاد تلاش می کنیم تا هم مشکلات پیرامون بخش کشاورزی و هم مسایل مرتبط با آب در استان را حل و فصل کنیم.

 

اقتصاد کشور اقتصاد مقاومتی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر