کد خبر: 618250 A

وزیر نیرو تاکید کرد:

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه اصلاح تعرفه‌ها در پایداری صنعت آب و برق بسیار کمک کننده خواهد بود، گفت: با تصمیم هیئت دولت برای سال 97 تنها هفت درصد به قیمت آب و برق اضافه خواهد شد که براساس ارزیابی صورت گرفته این افزایش قیمت در مجموع برای هر نفر بین 200 تا 500 تومان بیشتر نخواهد بود.

به گزارش ایلنا، رضا اردکانیان با اشاره به مصوبه دولت برای اصلاح تعرفه‌های آب و برق در کشور اظهار داشت: هم اکنون در سبد هزینه خانوار شهری هزینه آب و برق سرجمع تنها از هزینه دخانیات کمی بیشتر است و رقم آن در مقایسه با هزینه‌های بخش پوشاک، بهداشت، حمل و نقل، ارتباطات و... بسیار کمتر است بنابراین با تصمیم هیئت دولت برای سال 97 تنها هفت درصد به قیمت آب و برق اضافه خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه در بخش برق حدود 50 درصد مشترکان کمتر از 148 کیلووات ساعت مصرف می‌کنند و 30 درصد دیگر مشترکان نیز بین 148 تا 245 کیلووات ساعت مصرف برق را به خود اختصاص داده‌اند بنابراین حدود 80 درصد جمعیت کشور در حد الگوی مصرف هستند.

وزیر نیرو تاکید کرد: براین اساس هر شهروند ایرانی در ماه رقمی در حدود 1247 تومان بابت برق به هزینه‌های زندگیش افزوده خواهد شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: براساس ارزیابی صورت گرفته 50 درصد مشترکان آب و برق ما سرجمع حدود 700 تومان و 30 درصد مشترکان ما ماهیانه هزار و 700 برای این دو بخش پرداخت خواهند کرد. به طور کلی این افزایش قیمت در مجموع برای هر نفر بین 200 تا 500 تومان بیشتر نخواهد بود که این رقم در پایداری آب و برق کشور بسیار کمک کننده خواهد بود.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه سال آبی جاری کم بارش‌ترین شرایط نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کنیم، گفت: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، ما امسال در بهترین حالت حدود 35 تا 40 درصد نسبت به سال گذشته و مدت متوسط بلندمدت افت بارندگی خواهیم داشت.

وی افزود: آمار ثبت شده 49 سال اخیر کشور نشان می‌دهد که در هر ده سال میزان بارش‌های کشور رو به کم شدن است و در نیم قرن اخیر به سمت کاهش بارش‌ها حرکت کرده‌ایم. در این بین نه تنها با افت بارندگی‌ها روبه رو بوده‌ایم بلکه کشور ما در پنجاه سال اخیر نیز به دلیل تغییر اقلیم دو درجه گرمتر شده است.

اردکانیان اولویت و خط قرمز وزارت نیرو را تامین آب شرب با کیفیت در شهرها و روستاها دانست و افزود: ما امروزه از حیث شاخص جمعیت تحت پوشش آب سالم در محیط‌های شهری یکی از بهترین‌های شاخص‌های دنیا را به خود اختصاص دادیم به طوری که 99.9 درصد جمعیت شهری ما تحت پوشش آب سالم است و در بخش روستایی نیز این عدد به 82 درصد رسیده است.

اردکانیان به وضعیت سدهای کشور اشاره کرد و افزود: زمانی که با کاهش ورودی به سدها روبه رو شده‌ایم به طبع آن خروجی آن‌ها نیز کمتر شده است تا ذخیره مناسبی داشته باشیم. هم اکنون به طور متوسط ذخایر سدهای کشور حدود 25 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و تلاش خواهیم کرد تا این کاهش ذخایر سدها بر روی تامین آب شرب کشور تاثیرگذار نباشد.

وزیر نیرو تاکید کرد: ولی مطمئنا کاهش ذخیره آب سدها بر نحوه فعالیت نیروگاه‌های برقی و تولید برق اثرگذار خواهد بود. چرا که سال گذشته 9300 مگاوات انرژی توسط نیروگاه‌های برقابی تولید شده بود که امسال این عدد بیش از پنج هزار مگاوات نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه برای تمامی شهرهای دارای تنش آبی برنامه‌ریزی مناسبی صورت گرفته است، گفت: به طور مثال در شهری همچون بندرعباس که کاهش محسوس بارندگی‌ها امسال این بخش باعث شده تا سد مهم استقلال این منطقه تنها 12 درصد حجم آب ذخیره شده دارد، تاکید ما بر روی استفاده از آب شیرین‌ کن‌ها خواهد بود تا هر چه زودتر بتوانیم طرح‌های مرتبط به این استان را وارد مدار کنیم و با حفر چند حلقه چاه جدید مشکلات مربوط به این منطقه را مدیریت کنیم.

اردکانیان افزود: بوشهر در سال آبی جاری با کاهش 62 درصدی بارش‌ها روبه رو است که امسال درصدد کاهش 30 درصدی آب مصرفی فضای سبز منطقه از شبکه آبرسانی استان هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سهمیه بندی بین بخش‌های مصرف کننده جزو برنامه‌های وزارت نیرو است، عنوان کرد: زمانی که اولویت ما تامین آب شرب باشد طبیعتا کاهش مصرف با در نظر گرفتن ملاحضات لازم به بخش‌های دیگر همچون کشاورزی انتقال خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه اعتقادی به جیره بندی در بخش شرب نداریم، تصریح کرد: تجربه‌های پیش از این ثابت کرده شهروندان در چنین شرایطی سعی خواهند کرد تا در ساعتی که آب موجود است حجم زیادی از آب را ذخیره کنند و پس از برقراری مجدد آب نیز باقی مانده ذخیره این مایع حیاتی را دورریز خواهند کرد بنابراین جنبه‌های روانی کمکی به کاهش مصرف آب نخواهد کرد.

اردکانیان تک تک شهروندان کشور را مدیران بخش آب دانست و افزود: اگر همه مردم از همین امروز که هنوز وارد روزهای سخت تابستان نشده‌ایم به مصرف صحیح تر و کم مصرفی در بخش آب روی آوردند مطمئنا آب بیشتری در سدهای کشور ذخیره خواهد شد و تابستان گرم را با مشکل کمتری پشت سر خواهیم گذاشت.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: با همکاری نزدیک ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین موافقت مقام معظم رهبری موفق شده‌ایم سهمیه 30 نفر در سال برای استفاده از امریه در وزارت نیرو را به 900 نفر در سه آینده افزایش دهیم که این اتفاق فرصت مناسبی برای فارغ التحصیلان نخبه و تحصیل کرده ممتاز کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکتری خواهد بود.

اردکانیان افزود: سالیانه 300 امریه برای مشمولان رشته‌های مختلفی همچون فنی و مهندسی و حتی رشته‌های که بتواند ما را در حوزه مدیریت مصرف یاری کند در نظر گرفته شده است که از اوایل تیرماه سایت وزارت نیرو و شرکت‌های مادرتخصصی پذیرای درخواست‌ها خواهند بود. این نوید را می‌دهم که این اتفاق فرصت بسیار مناسبی است تا این افراد ضمن گذران دوران خدمت خود بتوانند فعالیت موثری را در بخش آب و برق کشور داشته باشند.

 

 

افزایش قیمت برق صنعت کشاورزی هیئت دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر