کد خبر: 607804 A

نایب رییس مجلس با تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت ارزیابی بودجه شرکت‌های دولتی، اظهارداشت: سیستم باید اصلاح شود تا بودجه شرکت‌های دولتی شفاف شود.

 به گزارش‌ایلنا؛ مسعود پزشکیان با اشاره به شفاف نبودن بودجه شرکتهای دولتی، گفت: یکی از مشکلات در مجلس و دولت نبود سیستم داده‌ها و اطلاعات است، لذا تا زمانی که نتوان سیستم داده‌ها را اصلاح کرد، نمی توان از لحاظ علمی پاسخگو و ناظر مناسبی بود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تا زمانی که زیرساخت داده و اطلاعات یعنی اطلاعات از بودجه شرکت های دولتی در دست ما نیست بحث از نظارت و ارزیابی کردن حداقل علمی و کارآمد نیست، افزود: باید زیرساختی وجود داشته باشد که ورودی و خروجی داده ها را رصد و سپس ارزیابی کند که این حساب و نتیج چه میزان با اهداف همخوانی داشته یا نداشته است.

پزشکیان در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیشتر تصمیمات براساس اطلاعات جامع، کامل و شامل نیست، ادامه داد: هم اکنون براساس اطلاعات قانونی می‌نویسیم و سپس متوجه می‌شویم که این قانون بخشی از موضوع را پوشش نداده و تمام این مسائل به این دلیل است که سیستم و داده پایه اطلاعاتی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه سیستم باید اصلاح شود تا بودجه شرکت های دولتی شفاف شود، یادآور شد: چه مقدار از مصوبات در جهت هدف هزینه می شود؟ گزارش‌هایی که مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات ارائه می‌دهند نشان می‌دهد بسیاری از اهداف مصوبات به ویژه در بودجه در راستای هدف هزینه نشده که شرکت های دولتی نیز بخشی از این مشکل هستند.

پزشکیان افزود: مشکل ما این است که زیرساخت برای ارزیابی شرکت های دولتی نداریم، چرا که اگر سیستم وجود داشته باشد اجازه انحراف نمی دهد، اما زمانی که سیستم اجازه انحراف را می دهد یعنی نظارت ها اثربخشی لازم را ندارد که 38 سال پس از انقلاب این موضوع را کامل نشان می دهد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر به سیر ارزیابی گزارشهای دیوان محاسبات نگریسته شود مشخص می شود که موضوع چیست و نظارت ها چه میزان اثربخش بوده است.

 

 

 

بودجه پوشش رییس مجلس مسعود پزشکیان شرکت های دولتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر