کد خبر: 606882 A

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن خبر داد؛

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن از افتتاح فاز اول پروژه ریلی آستارا (آذربایجان) -به آستارا (ایران) در روز آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا، نوراله بیرانوند از افتتاح فاز اول راه‌آهن آستارا- آستارا در روز آینده (هفتم فروردین ماه) خبر داد و گفت:پروژه آستارا- استارا در راستای تکمیل کریدور ریلی شمال به جنوب و جنوب به غرب طراحی شد و پیرو آن 8.5 کیلومتر خط ریلی در داخل خاک آذربایجان و 1.5 کیلومتر خط ریلی در خاک ایران احداث شد .

وی افزود:همچنین در این پروژه، یک سایت 35 هکتاری در شهر آستارا پیش بینی شد که در حال حاضر 3 خط از 7 خط آن ،آماده بهره برداری است .این پروژه که با سرمایه گذاری مستقیم خارجی توسط طرف آذربایجانی در حال اجراست شامل احداث پل مرزی خط ریلی ایستگاه و همچنین ترمینال های تجاری است و در مجموع 60 میلیون دلار سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

بیرانوند با اشاره به اینکه این کریدور موقعیت ارتباطی ایران را ارتقا خواهد داد،گفت:این مسیر ریلی ؛ایران را به کشورهای حاشیه خلیج فارس و هندوستان ،پاکستان ،افغانستان و ازسمت شمال به روسیه و از سمت غرب به دریای سیاه وصل می کند.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود حداقل 2 میلیون تن بار از این مسیر ترانزیت شود.

بیرانوند بابیان اینکه کشورآذربایجان سرمایه گذاری60 میلیون دلاری دراین پروژه می کند؛ تصریح کرد: با افتتاح این پروژه، رینگ ریلی شمال به جنوب و جنوب به غرب عملیاتی می شود و این اتفاق تحول عمده ای را در حمل و نقل بین المللی و منطقه ای ایجاد خواهد کرد.

بیرانوند تصریح کرد:درحال حاضر مسیر دریایی در این محور به طول 16 هزار کیلومتر درحال فعالیت است و با افتتاح این پروژه ؛جابه جایی بار از مسیر 10 هزار کیلومتری میسر خواهد شد به این ترتیب که جابه جایی بار در مسیر دریایی که 45 روزه زمان می برد با بهره گیری از مسیر ریلی به 25 روز کاهش خواهد یافت و این مهم کاهش 30 درصدی هزینه در حمل و نقل کالا را به همراه خواهد داشت.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن با بیان اینکه برای تکمیل کریدور ریلی مذکور احداث خط ریلی رشت- آستارا به طول 164 کیلومتر در اولویت قرار گرفته است گفت: تامین مالی بلند مدت (فاینانس)این پروژه توسط کشور آذربایجان انجام می گیرد و قرار داد تامین مالی آن درآینده نزیدم بین دوکشور امضا خواهد شدو عملیات ساخت این محور ریلی در سال 1397 شروع خواهد شد.

بیرانوند تصریح کرد:تا زمان تکمیل پروژه رشت- آستارا ترانزیت کالا از مسیر آستارا به بنادر جنوبی ایران از طریق حمل و نقل ترکیبی انجام خواهد شد که توافقات لازم بین کشورهای ذی نفع در این کریدور به عمل آمده است.

 

افتتاح راه اهن آستارا- آستارا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر