کد خبر: 606687 A

مدیرکل تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر گفت: برای طرح‌های تحقیقاتی و حتی برای طرح‌های خارج از اولویت و طرح‌هایی که باید بنا به ضرورت در اسرع وقت اجرا شود، بابت تخصیص منابع جای نگرانی وجود ندارد و آمادگی لازم برای تخصیص منابع در این زمینه وجود دارد.

به گزارش ایلنا؛ سیدمسعود تقوایی (مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر) در این نشست گفت: دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر از 5 گروه ارتباط صنعت با دانشگاه و مراکز پژوهشی، گروه کنترل کیفیت تجهیزات برق، گروه طرح‌های ملی و توسعه‌ای، گروه فناوری‌های نو و گروه ارتباط با زیر مجموعه تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر سالانه 25 میلیارد تومان برای طرح‌های تحقیقاتی شرکت‌های برق منطقه‌ای و شرکت‌های توزیع نیروی برق سرمایه‌گذاری می‌کند، افزود: برای طرح‌های تحقیقاتی و حتی برای طرحهای خارج از اولویت و طرح‌هایی که باید بنا به ضرورت در اسرع وقت اجرا شود از بابت تخصیص منابع جای نگرانی وجود ندارد و آمادگی لازم برای تخصیص منابع در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: انتظار می‌رود برای انجام طرحهای تحقیقاتی فقط از پتانسیل و ظرفیت استانی و منطقه‌ای استفاده نشود و از ظرفیت کل کشور در این خصوص استفاده لازم شود.

تقوایی تاکید کرد: برای مؤسسات و دانشگاه‌هایی که بتوانند در قالب طرح‌های تحقیقاتی یک مشکل ملی را حل کنند تسهیلات خوبی از سوی شرکت توانیر درنظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه حدود 700 تا 800 اولویت تحقیقاتی در شرکت توانیر در بخشهای مختلف وجود دارد گفت: دفتر تحقیقات شرکت توانیر حمایت لازم ازتجهیز آزمایشگاه را انجام می‌دهد به طوری که این حمایت در قالب طرحهای تحقیقاتی است که منجر به تجهیزات آزمایشگاهی بشود.

مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر با بیان اینکه تدابیر لازم برای کاهش فرایند تحقق طرحهای تحقیقاتی انجام و تصمیماتی در خصوص تجاری سازی اتخاذ شده است، افزود: در قراردادهایی که محققان و اساتید دانشگاه با شرکتهای برق منعقد می‌کنند، مالکیت فکری و معنوی با کارفرما است و بدون اجازه کارفرما محققان حق نشر و استفاده از نتایج تحقیقات را ندارند مگر اینکه اجازه این کار را کارفرما بدهد.

وی تصریح کرد: شرکت‌های کارفرمایی اجازه دارند دستگاههای ساخته شده مورد نیاز محقق و دانشگاه‌ها را در اختیار آنها قرار دهند.

برق سرمایه فناوری مالکیت فکری و معنوی کنترل کیفیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر