کد خبر: 596623 A

همزمان با نمایشگاه انرژی‌های نو و محیط زیست اعلام شد:

همزمان با برگزاری دهمین نمایشگاه بین المللی انرژی های نو، از طرح نمایشگاه بین المللی تهران برای ایجاد "سالن سبز" و مدیریت هوشمند انرژی در مرکز رویدادهای بین المللی ایران رونمایی شد.

به گزارش ایلنا، سید محمد میرمیران مدیر منابع انسانی و پشتیبانی شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به این موضوع، گفت‌: با برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته قرار شده که نهایتا در سه ماه نخست سال 1397سالن خلیج‌فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران به عنوان یکی از سالنهای شاخص این مجموعه به عنوان سالن سبز کار خود را پیگیری کند.

وی در تشریح جزییات بیشتر این طرح، با بیان این‌که رویکرد اصلی نمایشگاه بین‌المللی تهران بر مبنای استفاده از مدیریت هوشمند انرژی، حفظ محیط زیست، توسعه انرژی های پاک و کاهش آلایندگی‌های محیطی بنا شده است، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های نمایشگاه ایجاد سالن سبز و تغییر تفکر حاکم بر نمایشگاه است؛ به گونه‌ای که قصد داریم با تجهیز کامل یکی از سالن‌های نمایشگاه به انرژی های نو و سیستم مدیریت انرژی به صورت پایلوت بتوانیم این نوع رویکرد به انرژی را به بازدید‌کنندگان و افراد حاضر در نمایشگاه معرفی کنیم.

میرمیران بابیان این‌ که برای اجرای این کار با شرکتهای خارجی از اسپانیا، اتریش و آلمان مذاکرات لازم را انجام داده‌ایم، گفت: هدف اصلی این است که بتوانیم از طریق انرژی‌های نو، برق کل محیط نمایشگاه بین المللی تهران را تامین کنیم؛ به همین منظور طرح ابتدا در یکی از سالن ها به صورت پایلوت اجرایی و پس از آن در کل نمایشگاه عملیاتی می شود.

وی در توضیح اقدامات صورت گرفته برای ایجاد سالن سبز، اظهار کرد: یکی از برنامه‌ها این است که در راستای حفظ محیط زیست و توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر، علاوه بر استفاده از انرژی خورشیدی در سقف سالنهای نمایشگاه برای تامین برق محیط از سیستم‌های دیگری همچون هوشمندسازی و مدیریت انرژی با هدف بهینه سازی مصرف استفاده کنیم.

این مقام مسئول در شرکت نمایشگاه های بین المللی ایران در خصوص دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه استفاده از انرژی های نو و بهینه سازی مصرف گفت: با توجه حضور گسترده شرکتها و مدیران خارجی در نمایشگاه، اعتقاد ما این است که شناخت کلی بسیاری از این مهمان ها از ایران و فرهنگش، مبتنی بر بازدیدشان از نمایشگاه شکل میگیرد، چون بسیاری از آنها به خاطر محدود بودن زمانشان جز هتل و نمایشگاه چیز دیگری از ایران نمی بینند. در این راستا، اقداماتی برای نزدیک کردن فضا به استانداردهای بین المللی داشته ایم و از سال گذشته تمام ترددها در داخل نمایشگاه را به خودروهای برقی مجهز کردیم، علاوه بر این 13 هکتار فضای سبز با گیاهان خاص و کمیاب با رویکرد ایجاد باغ موزه بهو جود آورده‌ایم. همچنین برای تردد افراد از نمایشگاه به بخشهای مختلف شهر اتوبوس‌های رایگانی را تدارک دیده‌ایم که این مساله نیز در کاهش آلودگی نقش بسزایی دارد.

وی در خصوص دیگر اقدامات انجام شده در نمایشگاه بین‌المللی تهران اظهار کرد: به منظور کاهش مصرف آب سیستم آبیاری فضای سبز را به سیستم آبیاری تحت فشار تبدیل کرده‌ایم و با بازیافت آب سعی شده که در مصرف این مایع گرانبها در حوزه آبیاری فضای سبز صرفه‌جویی شود.

وی تاکیدکرد: با اقدامات انجام شده مصرف آب در نمایشگاه یک سوم و مصرف برق نیز 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

میرمیران به یکی دیگر از برنامه‌های نمایشگاه در راستای کاهش هدررفت انرژی و منابع کشور اشاره کرد و گفت: قصد داریم که حضور غرفه‌های یک بار مصرف در نمایشگاه‌ها را کمرنگ کنیم و به سمت غرفه‌های چند بار استفاده پیش برویم که برای این منظور نیز سال بعد برنامه پایلوتی را تحت اجرا داریم.

وی با اشاره به یکی از مشکلات بزرگ نمایشگاه در زمینه‌ی تولید بیش از حد زباله گفت: سالانه 6000 تن زباله در نمایشگاه تولید می‌شود که برای رعایت نکات زیست محیطی اقدام به تفکیک زباله در مرحله نخست و در زمان بارگیری کرده‌ایم.

 

 

انرژی ایران محیط زیست مشکلات نمایشگاه بین المللی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر