کد خبر: 584824 A

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک:

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه اساسنامه و پیشنهاد تاسیس سازمان ملی توسعه و ارتقای کیفیت عمران کشور به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است گفت: برای تاسیس این سازمان منتظر اعلام نظر وزیر راه هستیم و با موافقت آقای آخوندی اساسنامه سازمان به هیات دولت می‌رود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سیدرضا حسینی در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون عمران از آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه پیشنهاد تاسیس سازمان ملی توسعه و ارتقای کیفیت عمران کشور را به وزارت راه و شهرسازی داده‌ایم اظهار داشت: طبق گفته وزیر راه و شهرسازی قرار بر این است که آقای آخوندی در هفته جاری نسبت به تاسیس این سازمان اعلام نظر کند.

وی تاکید کرد: با ایجاد این سازمان، نهاد حاکمیتی برای نظارت بر کیفیت پروژه‌های عمرانی در کشور ایجاد می‌شود و معتقد هستیم که این نهاد باید زیر مجموعه سازمان برنامه بودجه باشد چرا که وزارت راه و شهرسازی تنها یکی از مشتریان نهادها خواهد بود و آزمایشگاه فنی و مکانیز خاک این توانمندی را دارد که برسایر پروژه‌های عمرانی مانند پروژه‌های وزارت نیرو هم ورود کند.

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه امروز مطالبه عمومی این است که چه نهادی متولی کنترل کیفیت پروژه‌های عمرانی وساخت‌وسازها است اظهار داشت: پس از زلزله کرمانشاه شاهد این بودیم که یکی از مطالبات مردم این است که متولی کنترل در کشور چه کسی است و امروز چه نهادی باید در برابر کیفیت ساخت و ساز ها پاسخگو باشد.

حسینی تاکید کرد: امروز دیوان محاسبات به تمام مسایل و موضوعات ورود می‌کند اما چرا وارد موضوع کنترل کیفیت پروژه‌ها نمی‌شود و اساسا تضمین کیفیت پروژه‌های عمرانی در حال حاضر برعهده کدام نهاد است.

وی ادامه داد:‌ با ایجاد سازمان ملی توسعه و ارتقاء کیفیت عمران کشور که می تواند نقش حاکمیتی در کنترل و نظارت پروژه‌ها داشته باشد می‌توان به این مطالبات عمومی و پرسش‌ها پاسخ مناسب داد.

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه اساسنامه تاسیس سازمان ملی توسعه و ارتقاء کیفیت عمران کشور به وزارت راه و شهرسازی برای اعلام نظر وزیر در این باره ارسال شده است گفت: در حال حاضر آقای آخوندی موافقت ضمنی خود را با این اساسنامه اعلام کرده اما پس از اعلام نهایی نظر وزیر درباره ایجاد این سازمان، اساسنامه به هیات دولت ارسال و در نهایت پس از تصویب این  اساسنامه در هیات دولت ، پیشنهاد ما در غالب لایحه به مجلس تقدیم می‌شود.

وی افزود: در غیر این صورت نمایندگان مجلس این اختیار را دارند که این اساسنامه را در غالب طرح در مجلس مطرح کنند.

حسینی با بیان اینکه در گذشته هم آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه بوده است گفت: اگر آزمایشگاه در غالب سازمان به برنامه و بودجه برگردد میزان پروژه‌های آن افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر آزمایشگاه درآمد هزینه‌ای اداره می‌شود و تمام اعتباراتی که از قبل پروژه‌ها به دست می‌آید صرف هزینه های جاری آزمایشگاه می شود.

وی درباره موضوع خصوصی سازی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اظهار داشت: پیش از این خصوصی سازی آزمایشگاه مطرح شد اما 176 نماینده مجلس مخالفت خود را با خصوصی سازی آزمایشگاه اعلام کردند.

کمیسیون عمران مجلس سیدرضا حسینی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر