کد خبر: 584740 A

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خرید توافقی و تحویل برنج از کشاورزان در استان‌های شمالی را منوط به ارائه‌ی معرفی‌نامهاز سوی سازمان جهادکشاورزی استان‌های گیلان و مازندراندانست، تأکیدکرد: برنج را فقط از شالی‌کارانی می‌خریم که اطلاعاتشان در رابطه با لنگرمیزان سطح زیرکشت، مقدار تولید و نوع برنج تولیدی درسامانه جهادکشاورزی ثبت شده باشد.

به‌گزارش‌ ایلنا؛ یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار کرد: خرید توافقی برنج از شالی‌کاران شمالی در استان‌های مازندران و گیلان از حدود دوهفته پیش شروع شده و تاکنون بیش از 200 تن برنج پرمحصول از برنج‌کاران مازندرانی خریداری شده است.

معاون‌ وزیرجهادکشاورزی با بیان اینکه نمایندگان محترم استان‌های شمالی در مجلس شورای اسلامی معتقدند که برنج شالی‌کاران روی دست آنان مانده است، افزود: لذا در راستای حمایت از تولیدداخلی محصولات کشاورزی و قشر شالی‌کار کشور، برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با استقرار مراکز خرید و قیمت تضمینی مصوب، باقی‌مانده و مازاد محصول برنج‌کشاورزان را خریداری کنیم.

مدیرعامل‌شرکت‌بازرگانی‌دولتی‌ایران تأکیدکرد: محموله‌های برنج تنها از کشاورزانی که از سوی سازمان‌های جهاد کشاورزی معرفی‌نامه دارند و به عنوان کشاورز و تولیدکننده‌ی برنج شناخته شده‌اند، و حدود مزرعه و میزان تولید آنان در سامانه‌ی وزارت جهاد کشاورزی مشخص و تعریف شده  باشد، خریداری می‌شود و از واسطه و دلال برنجی تحویل گرفته نخواهدشد.

وی افزود: خرید توافقی برنج از کشاورزان در استان گیلان از دو هفته‌ی پیش توسط 2 مرکز خرید آغاز شده، اما تاکنون هیچ محموله‌ی برنجی تحویل این دو مرکز نشده است، لیکن از آنجا که احتمال عرضه برنج توسط کشاورزان در استان گیلان از امروز می‌رود، تعداد مراکز خرید در این استان به 6 مرکز افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به نیاز به حمایت توأمان دولت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، خاطر نشان کرد: دولت برای این‌که از کشاورز داخلی حمایت کرده و مصرف‌کننده نیز کالای مورد نیاز خود را با قیمت پایین‌تری بخرد،قیمت 9100 تومان را برای هرکیلو برنج هاشمی و صدری در گیلان تصویب کرده است وبا عاملیت این شرکت خرید توافقی برنج را انجام می‌دهد.

سیف با بیان این‌که قیمت خرید برنج‌ پرمحصول با 8 درصد شکستگی، برای برنج‌های ندا و نعمت هرکیلو 4850 تومان و برای برنج شیرودی 5450 تومان تعیین شده‎است، افزود: تا امروز بیش از 230 تن برنج پرمحصول ندا، نعمت و شیرودی توسط 2 مرکز خرید در استان مازندران خریداری شده است.

 

برنج کشاورزی ثبت سفارش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر