کد خبر: 584559 A

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

سامانه وضعیت بررسی کیفیت ارتباطات روستایی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست ایجاد خدمات اینترنت پر سرعت در روستاهای کشور گفت: در سال‌های گذشته وزارت ارتباطات از طریق منابع USO دسترسی‌هایی را در مناطق روستایی آماده کرده است اما همچنان در این حوزه مشکلاتی وجود دارد.

وی گفت: یکی از اقدامات مهم انجام شده در ۵ ماه اخیر، با هدف ایجاد شفافیت ارتباطات روستایی بوده است. بدین منظور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ۶۴ هزار روستا از منظر برخورداری اطلاعات ارتباطات، صدا و سیما و مرکز بهداشت بررسی و پایش شده است.

آذری جهرمی گفت: تا پایان سال جاری بیش از ۲۱ هزار روستا با همت اپراتور ایرانسل خدمات ارتباطی تا نسل ۴ را دریافت می‌کنند؛ البته تا دهه فجر یکی از فازهای این طرح انجام می‌شود.

وی ادامه داد: سامانه وضعیت بررسی کیفیت ارتباطات روستایی تنها برای مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست. این طرح به منظور شفاف سازی ایجاد شده است و سایر سازمان‌ها می‌توانند اطلاعات مراکز مورد نظر خود را پایش کنند.

جهرمی گفت: یکی از پروژه‌های دولتی سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در شهرهای کوچک است که بخشی از آن به حوزه ارتباطات و فناوی اطلاعات مربوط استف و باید به صورت جدی دنبال شود.

وی با اشاره به اینکه باید لایه کاربرد در خدمات روستایی ایجاد شود گفت: جامعه روستایی نباید مصرف‌گرا باشد و از فضای مجازی به عنوان سرگرمی استفاده کند بلکه با ایجاد لایه کاربرد باید خدمات ارتباطی به نوعی در روستا فراهم شود که فرد روستایی توانمند شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به مراکز بهداشت روستایی اظهار داشت: سه هزار مرکز بهداشت روستایی وجود دارد و حدود 19 هزار خانه بهداشت در روستاهای کشور قرار گرفته است باید بررسی شود که چه تعداد از این مراکز بهداشتی دارای ارتباطات هستند و چه تعداد متصل نیستند.

آذری جمهوری خاطرنشان کرد: در حوزه ارائه خدمات اینترنت پرسرعت به روستا سه گام وجود دارد اولین گام، اتصال این مراکز، گام دوم افزایش کیفیت ارتباطات و گام سوم تامین هزینه است.

وی با اشاره به پیشنهاد شبکه علمی به شبکه بهداشت گفت: این مساله که شبکه بهداشت به زیرمجموعه شبکه علمی متصل شود چندان منطقی نیست چرا که شبکه دانشگاهی ابتدا باید بالا بیاید و با تفاهم نامه هیچ مشکلی حل نمی‌شود.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: 90 درصد روستاها باید به چهار سرویس ارتباطی متصل شوند در حال حاضر از جمع بندی ها عقب هستیم و گام اول این است که از ظرفیت و بستر ایجاد شده استفاده کنیم تا مراکز موجود به خدمات پایه متصل شود.

محمدجواد آذری جهرمی ادامه داد: پیش بینی ما این است که در 18 ماهه اول اقدامات پایه انجام می‌شود و بعد از آن به نقشه راه توسعه می‌رسیم که باید برای آن اقدامات جدی انجام شود.

 

صدا و سیما معاون وزارت جهاد کشاورزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر