کد خبر: 543705 A

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز اعلام کرد استفاده از پول ملی ایران و ترکیه در تجارت انرژی میان دو کشور امکان‌پذیر است.

به گزارش ایلنا از خبرگزاری آناتولی، محمد حسین عادلی، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، اعلام کرد: تصمیم ایران و ترکیه برای استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دو طرفه، به ویژه در زمینه انرژی، از نظر فنی امکان‌پذیر است.

وی گفت: اگر تحریم‌ها، محدودیت‌ها و ملاحظات سیاسی به شکلی تجارت آزاد میان کشورها را محدود کنند، آنها تمایلی بیشتر برای انجام این کار (استفاده از ارزهای ملی) خواهند داشت.

به گفته دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، پس از آن که دیگر کشورها مشاهده کنند که این رویه هم ممکن و هم سودمند است، از آن الگو برداری خواهند کرد.

عادلی همچنین درباره مسئله قیمت‌گذاری گاز میان ایران و ترکیه، ابراز امیدواری کرد که در گفت و گوی میان سران دو کشور راه حلی برای این مسئله یافته شود.

وی همچنین در واکنش به اخبار اخیر درباره دستیابی ایران به جایگاه نخست در صادرات نفت به ترکیه، اعلام کرد این مسئله طبیعی است و گفت: از آنجا که دو کشور مشترکات زیادی دارند، تعجب نمی‌کنم که تصمیم بگیرند همکاری نزدیک‌تری داشته باشند؛ این نشان دهنده هوشمندی سران دو کشور است.

از سوی دیگر، دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به سهم ناچیز آمریکا در بازار ال ان جی جهان، گفت: بازیگری که تنها سه درصد را در اختیار دارد، نمی‌تواند قاعده بازی را تغییر دهد.

عادلی همچنین با اشاره به هزینه بالای ال ان جی صادراتی آمریکا، گفت: کسانی که ال ان جی آمریکا را وارد می‌کنند، آن را به قیمتی بالاتر می‌خرند که برای نمونه از قیمت ال‌ان‌جی قطر و استرالیا بیشتر است.

 

 

انرژی ایران و ترکیه تجارت پول ملی کشورهای صادرکننده گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر