کد خبر: 529853 A

با بهره برداری از واحد تولید نیتروژن صورت گرفت :

مدیر مهندسی طرح های شرکت پالایش نفت تهران از راه اندازی واحد تولید نیتروژن(گاز ازت) در این شرکت خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد بیدار درخصوص بهره برداری از پروژه واحد گاز ازت یا گاز پوششی مخازن گفت : شرکت پالایش نفت تهران در راستای اهداف زیست محیطی و همچنین صرفه جویی اقتصادی، از تیرماه سال 94 کار احداث واحد ازت سازی با ظرفیت 1200 متر مکعب در ساعت و با خلوص 99/99درصد به روش غربال ملکولی را با هزینه ای بالغ بر 240 میلیارد ریال در دستور کار خود قرار داد و خوشبختانه این واحد با بکار گیری توان و دانش متخصصان شرکت به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد : اجرای پروژه گاز پوششی (Gas Blanketing)علاوه بر تامین ملاحظات زیست محیطی، از هدر رفت 8000 تن گاز طبیعی در سال (میانگین مصرف در شش سال گذشته )، جلوگیری شده است. این امر با توجه به نزدیکی به کلانشهر تهران، موجب کاهش چشمگیر آلاینده های زیست محیطی و تحقق کلیه اهداف ترسیمی چون : ارتقاء قابل  ملاحظه سطح ایمنی مخازن مجهز به گاز پوششی، حذف انتشار گاز متان با جایگزینی نیتروژن به جای گاز طبیعی در مخازن مجهز به گاز پوششی، استفاده از نیتروژن  با خلوص بالا در عملیات کک سوزی در واحدهای کاتالیستی، تامین دو هدف از اهداف استراتژیک شرکت پالایش نفت تهران در راستای نیل به تعالی سازمانی(ارتقای سطح بهداشت ایمنی و محیط زیست . هدف استراتژیک و بهینه سازی تولید توزیع مصرف و نگهداشت منابع) گردیده است.

بیدار افزود:گاز طبیعی از منظر صادراتی دارای ارزش افزوده بسیار بالایی می باشد. اگرچه این ماده جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی سنگین تر (بنزین، نفت سفید، گازوئیل) بوده و نقش موثری در کاهش آلاینده های زیست محیطی خواهد داشت، اما این ماده به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در افزایش گازهای گلخانه ای که یکی از عوامل گرمایش کره زمین می باشد تاثیرگذار است. از این رو به کارگیری گازی غیر از گاز طبیعی مانند نیتروژن به عنوان پوشش مخازن که  ماده ای ارزان تر، پاک تر و در دسترس تر می باشد امری ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.در بسیاری از صنایع نفت وگاز، گاز طبیعی (Natural gas) به عنوان گاز پوششی مخازن مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که گاز طبیعی در صنایع مختلف از جمله نیروگاهها،صنعت فولاد، صنایع غذایی و همچنین در زندگی روزمره شهروندان به عنوان محصولی مهم و استراتژیک محسوب می شود.

این مقام مسئول پیرامون اهداف زیست محیطی این پروژه تصریح کرد : شرکت پالایشگاهنفت تهران با قدمت50 ساله بر مبنای طراحی اولیه تا چندی پیش در مخازن خود از گاز طبیعی به عنوان گاز پوششیاستفاده می کرد. بنابراین به منظور تامین ملاحظات زیست محیطی (کاهش آلاینده ها)، کاهش انتشار گاز متان به اتمسفر، صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی، ارتقا سطح ایمنی مخازن (جلوگیری از خطر آتش سوزی و انفجار) و در راستای اهداف استراتژیک سازمان، جایگزینی گاز طبیعی جهت پوشش مخازن با گاز نیتروژن، در قالب پروژه EPC در دستور کار شرکت پالایش نفت تهران قرار گرفت که خوشبختانه با تلاش و کوشش شبانه روزی کلیه همکاران توانستیم این پروژه کلیدی و تاثیر گذار را به ثمر برسانیم.پروژه ای که با جلوگیری از هدر رفت 8000 تن گاز گلخانه ای متان در سال بالغ بر هفتاد میلیارد ریال صرفه جویی برای شرکت در پی خواهد داشت.

 

 

 

پالایش پوشش زیست محیطی گاز نفت تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر