کد خبر: 483042 A

پاسخ یک کارشناس انرژی به ادعای عجیب قالیباف؛

شهرویی استدلال ایجاد 200 هزار شغل با احداث یک واحد یک میلیون تنی پتروشیمی نادرست و تمامی اعداد و ارقام مطرح شده را غیرواقعی خواند.

علی شهرویی کارشناس حوزه انرژی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره ادعای یک کاندیدای ریاست جمهوری مبنی بر ایجاد 200 هزار شغل مستقیم و 400 هزار شغل غیر مستقیم به ازای تولید یک میلیون تن محصول پتروشیمی اظهار داشت: یک مگا پروژه پتروشمی برای تولید متانول با ظرفیت سالانه یک میلیون 600 هزارتن، در زمان احداث حداکثر 1000 نفر و در زمان بهره برداری و در پلنت کارخانه حدود 200 تا 250 نفر را می تواند به کار مشغول کند.

وی تصریح کرد: اگر با احداث یک واحد یک میلیون تنی 200 هزار شغل ایجاد می شد با ظرفیتی که در تولید پتروشیمی کشور داریم و مجتنمع هایی که اکنون در حال احداث هستند هیچ بیکاری در کشور وجود نداشت.

شهرویی خاطرنشان کرد: ساخت یک مجتمع پتروشیمی بسته به مشکلاتی در زمان اجرا داشته باشد حدود 3 تا 4 سال زمان می برد.

وی با بیان اینکه برای ایجاد 200 هزار شغل باید  200 مجتمع پتروشمی احداث کنیم، افزود: ساخت این تعداد مجتمع پتروشیمی بطور همزمان امکانپذیر نیست و نهایتا امکان ساخت 8 مجتمع بطور همزکان وجود دارد کما اینکه الان نیز وجود دارد.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه برای احداث واحدهای پتروشیمی باید خوراک و آب کافی در داخل وجود داشته باشد، اظهار داشت: اینکه فقط برای ایجاد شغل مجتمع پتروشیمی احداث کنیم، اشتباه است ضمن اینکه باید کشش بازار و میزان عرضه و تقاضا نیز سنجیده شود مثلا اگر الان واحد متانول احداث کند زیان ده است.

وی ادامه داد: علاوه بر میزان تقاضای جهانی در احداث مجتمع های پتروشیمی باید تکمیل دامنه زنجیره ارزش افزوده نیز در نظر گرفته شود.

شهرویی استدلال ایجاد 200 هزار شغل با احداث یک واحد یک میلیون تنی پتروشیمی نادرست و تمامی اعداد و ارقام مطرح شده را غیرواقعی خواند.

انرژی بیکاری پتروشیمی خوراک ریاست جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر