کد خبر: 482973 A

وزیر نیرو خبر داد:

تا قبل از دولت یازدهم هر سال 293 روستا به شبکه آبرسانی متصل می شد ولی در سال 95 بیش از 2 هزارو 985 روستا از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شده اند.

به گزارش ایلنا، "حمید چیت چیان" وزیر نیرو در آئین کلنگ زنی شبکه فاضلاب دیزیچه و زیبا شهر در اصفهان با بیان این مطلب دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به طرح های آبرسانی روستایی دارد گفت: چنانچه این روند ادامه یابد تا 3 سال آینده همه روستاهای کشور از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار خواهند شد.

وی در خصوص آب شرب روستایی با اشاره به این مطلب که تا قبل از دولت یازدهم هر سال حدود 293 روستا به شبکه آبرسانی متصل می شدند، گفت: در دولت یازدهم تنها در سال 95 بیش از 2 هزار و 985 روستا از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شده اند.

چیت چیان آنگاه به بهره برداری از 105 هزارو 200 مجتمع آبرسانی روستایی اشاره کرد و افزود: این تعداد مجتمع آبرسانی بیش از 4 میلیون نفر جمعیت روستایی را تحت پوشش قرار خواهند داد.

وی موضوع آب را برای کشور بسیار حائز اهمیت دانست و با بیان اینکه متوسط بارندگی کشور حدود یک سوم متوسط بارندگی در سایر نقاط جهان است افزود: به همین خاطر منابع آبی در کشور ما محدود است و وظیفه ملی و انسانی تک تک افراد جامعه حکم می کند تا در مدیریت و تولید و توزیع و استفاده آب بکوشند.

او یادآور شد: بجز کمیت، کیفیت آب نیز در کشور نگران کننده است و باید به آن نیز پرداخت زیرا در برخی مناطق باوجود منابع آبی، به جهت آلودگی نمی توان از آن منابع استفاده کرد.

وزیر نیرو اجرای شبکه و احداث تصفیه خانه های فاضلاب را یکی از راه های برون رفت از آلودگی های آبی  دانست و اضافه کرد: در گذشته به دلیل محدودیت های جمعیتی در مناطق شهری و و جود چاه های جذبی، فاضلاب به روش طبیعی تصفیه می شد و به چرخه طبیعت باز می گشت ولی هم اینک با افزایش روز افزون جمعیت و استفاده بیشتر از آب توسط بهره برداران در بخش شرب، صنعت و کشاورزی وجود تصفیه خانه های آب بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه اجرای شبکه های فاضلاب و احداث تصفیه خانه ها صرفا با اعتبارات دولتی به دلیل محدودیت های مالی دولت مقدور نیست افزود: در زمان حاضر این طرح ها با مشارکت بخش خصوصی در حال اجرا است.

حمید چیت چیان آنگاه با مقایسه تعداد تصفیه خانه های به بهره برداری رسیده از ابتدای انقلاب تا آغاز دولت یازدهم گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا ابتدای دولت یازدهم هر 5 سال یک تصفیه خانه در کشور احداث شده است در حالیکه با شروع بکار دولت یازدهم، هر سال حدود 11 تصفیه خانه فاضلاب در کشور احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی در خصوص ظرفیت تصفیه خانه ها تا قبل از دولت یازدهم بیان داشت: ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب تا قبل از دولت یازدهم 99 هزار متر مکعب در شبانه روز بوده که این رقم با آغاز بکار دولت تدبیر و امید، تا پایان سال 95 به 194 هزار متر مکعب در شبانه روز افزایش داشته است.

وزیر نیرو همچنین به جمعیت تحت پوشش شبکه های فاضلاب در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تا قبل از دولت یازدهم 38.8 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش شبکه های فاضلاب بودند اما در دولت تدبیر و امید این میزان با 2 درصد افزایش سالانه به 45.1 درصد رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر در مصارف صنعتی از آب خام استفاده نشود و پساب موجود به مصارف کشاورزی برسد راندمان بهره برداری از منابع آبی افزایش خواهد یافت.

 

پوشش جهان دولت صنعت روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر