کد خبر: 449926 A

سیف:

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تقویت روحیه رقابت در نظام بانکداری را راه حلی برای مشکلات کنونی دانست و تاکید کرد «نباید روحیه رقابت مثبت با جنگ قیمتی بر سر نرخ سود اشتباه شود».

به گزارش ایلنا، «ولی الله سیف» در جمع مدیران عامل بانک‌های دولتی گفت: تقویت روحیه رقابت در نظام بانکداری، یک راه حل مناسب برای برون رفت از وضعیت کنونی به شمار می‌آید. در این مسیر، باید بدنه بین‌الملل بانک‌ها، پویایی و نوآوری دوران گذشته را بازیابند و ارایه خدمات به بخش تجارت خارجی کشور را در دست گیرند.

وی افزود: تجربه نشان می‌دهد افزایش نرخ سود سپرده، به طور قطعی به رشد سپرده‌گیری نمی‌انجامد و ارایه نرخ سود سپرده بالا و غیر منطقی، به معنای دادن حقوق سهامدار به سپرده گذار است.

سیف گفت: مدیران بانک‌ها باید در شرایط کنونی که در ثبات و پایداری بانک‌ها تردید وجود دارد با احتیاط مضاعف عمل و انضباط مالی ایجاد شده را حفظ کنند. از آنجا که تعادل حاصل شده را می‌توان فقط با نظارت عالی حفظ کرد، بانک مرکزی نیز منصفانه اما قاطعانه با بانک‌های متخلف برخورد می کند.

وی افزود: بانک‌ها با مشکلات بسیاری روبرویند و دولت نیز به آن وقوف دارد. با همه اینها، بخش گسترده‌ای از دستاوردهای دولت در این دوره، مرهون تلاش بانک‌هاست.

رییس کل بانک مرکزی گفت: نظام بانکی با وجود مشکلات عدیده‌ای که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، در سال‌های اخیر همواره در کنار دولت رشد و ارتقای اوضاع اقتصادی کشور را هدف خود قرار داده‌است که نتیجه آن را می‌توان در موفقیت طرح‌های بزرگی همچون طرح حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط مشاهده کرد.

سیف اضافه کرد:‌ با هماهنگی و انسجامی که نظام بانکی در اجرای طرح تامین مالی واحد‌های کوچک و متوسط از خود نشان داد، جایگاه نظام بانکی تقویت شد و با تداوم این انسجام و همکاری، مسائل پیش روی با سهولت بیشتری مرتفع می شود.

وی یادآوری کرد: بانک یک بنگاه اقتصادی است که مسائل آن فقط با مدیریت حرفه‌ای و بهینه منابع و مصارف حل می شود. مدیران بانک‌ها مسئول خروجی بانک خود هستند و باید با اتکا به حرفه‌ای گرایی و مقابله خردمندانه با توقعات نابجا، فعالیت کنند.

سیف نقش بانک مرکزی و بانک‌ها را در دستیابی به اهداف کلان اقتصاد مقاومتی، کلیدی خواند و افزود: بانک مرکزی باید عواملی را که به اقتصاد کشور شوک وارد می‌آورد،‌ شناسایی کرده و با برنامه ریزی منسجم مانع گسترش آنها شود. برای نمونه کنترل رشد نقدینگی موجب تورم و مانع رشد اقتصادی می‌شود یا اگر نوسان قیمت ارز بر اقتصاد کشور صدمه وارد می‌کند، این بانک‌ها هستند که با گسترش فعالیت‌های ارزی خود می‌توانند ثبات را به این بازار بازگردانند.

مدیران عامل بانک‌های دولتی نیز در این نشست درباره مسائل و مشکلات نظام بانکی مانند توازن میان مصارف و منابع بانک‌ها، تسهیلات تکلیفی، نرخ سود بانکی و شیوه بازنمایی عملکرد شبکه بانکی در رسانه‌ها به همفکری و تبادل نظر پرداختند.

 

 

 

بانک مرکزی جنگ رقابت مشکلات نرخ سود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر