کد خبر: 404477 A

ایلنا: وزیر نفت عصر پنجشنبه درحالی که مهدی یوسفی و اکبرشعبانپور مدیران عامل سازمان منطقه ویژه و شرکت نفت و گاز پارس وی را همراهی می کردند از فاز ١٩ پارس جنوبی بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، پروژه فاز ١٩ در ناحیه غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨ هکتار بین پالایشگاه های فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.

فاز ١٩، نخستین فاز پارس جنوبی بود که با تکیه بر گاز دریا، برخلاف دیگر فازها راه اندازی شد.

در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ٥٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و دیگر ناخالصی ها از تاسیسات دریایی دریافت و پس از پالایش به محصولات قابل مصرف بدل می شود.

طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ماه سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و با رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

با بهره برداری از پالایشگاههای فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ و تکمیل بخش باقیمانده فازهای ١٧ و ١٨در مجموع ١٤٠ میلیون متر مکعب به تولید روزانه پارس جنوبی افزوده می شود.

پالایشگاه فاز ١٩ پارس جنوبی افتخاری برای صنعت نفت است، این فاز به همت شرکتهای ایرانی و بدون همکاری شریک خارجی و با رهنمودهای شرکت نفت و گاز پارس در حال احداث است

 

فاز ۱۹ پارس جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر