کد خبر: 404430 A

معاون وزیر صنعت:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: ۵۲ درصد از ۶ هزار و ۶۸۱واحد تعطیل مستقر در داخل شهرک های صنعتی کشور قابلیت راه اندازی مجدد دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، علی یزدانی؛ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ، امروز پنج شنبه در مراسم آغاز به کار واحد صنعتی کیا شیمی در زنجان ، گفت: تا پایان سالجاری از ۶هزار و ۶۸۱واحد تعطیل شهرک‌های صنعتی،  ۳ هزار و ۴۵۸واحد صنعتی امکان راه اندازی ندارند.

یزدانی ادامه داد: صاحبان ۶ درصد از این واحدهای تعطیل نیز که در شهرکهای صنعتی قرار دارند تمایلی به راه اندازی مجدد آنها را ندارند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: صاحبان تعدادی از این بنگاه های تعطیل که قابلیت راه اندازی مجدد ندارند، فاقد توانمندی بنگاه داری، مدیریت انواع منابع مالی، انسانی و بازار هستند و نمی توانند با شرایط رقابت بازار کنار بیایند.

یزدانی افزود: یک هزار و ۷۱۰ واحد از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی که رقابلیت راه اندازی مجدد ندارند به هیچ عنوان از توان ورود مجدد به چرخه تولید برخوردار نیستند چراکه یا نوع دانش فنی آنان دچار مشکل است یا نوع تولید آنان مطلوب بازار نیست.

وی ادامه داد: از صاحبان یک هزار و ۶۷ واحد تعطیل دیگر که امکان راه اندازی مجدد ندارند نیز هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآورشد : اغلب این واحدها در استان های تهران، مرکزی، خوزستان، آذربایجان شرقی و فارس قرار دارند.

وی اضافه کرد: بیشتر واحدهایی که قابلیت راه اندازی مجدد ندارند به شکل ' جانشینی ' توسط بانک ها عمل شده است بدین معنی که میزان بدهی این واحدها به سیستم بانکی چنان بالا بوده که هیچ سرمایه گذاری آماده شرکت در مزایده برای خرید آنها نشده و بانک این واحدها را به تملک خود درآورده است.

یزدانی گفت: ۶ درصد واحدهایی که قابلیت راه اندازی مجدد ندارند ماشین آلات خود را از بنگاه خارج کرده اند و هم اکنون این بنگاه ها، شبیه انبار و سوله خالی هستند.

وی افزود: در سال جاری مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه جدی برای به روز رسانی آمارهای واقعی تولید کشور در بخش های صنفی، صنعتی و معدنی را در دستور کار دارند.

یزدانی اظهار کرد: مجوز آن دسته از معادنی که راکد شده اند و هیچ استخراجی از آنها نمی شود باید باطل شود چرا که قابلیت بهره برداری ندارند و در آمار واقعی مشکل ایجاد می کنند.

یزدانی گفت: یکی از مشکلات واحدهای صنفی، وجود هشت هزار و ۱۰۰ اتحادیه صنفی در کشور است که نزدیک به ۲ میلیون و ۴۰۰هزار واحد زیرمجموعه آنها در سامانه اصناف ثبت نام کرده اند.

وی افزود: در برنامه ریزی مسئولان اقتصادی کشور تجمیع تمام واحدهای صنفی هم راستا در قالب یک مجموعه تجاری و یا فروشگاه های بزرگ در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت:

یکی دیگر از برنامه های ساماندهی اصناف، تشکیل خوشه های صنعتی است که هر واحد صنفی یا اتحادیه، متناسب با فعالیت خود در زیرمجموعه این خوشه ها قرار می گیرد.

یزدانی افزود: در حوزه صنعت در سطح کشور ۸۸ هزار واحد صنعتی وجود دارد که ۹۶درصد آنها صنایع کوچک و متوسط محسوب می شوند.

وی ادامه داد: خلاف بنگاه های اقتصادی بزرگ، در تلاطم های اقتصادی، بنگاه های کوچک و متوسط بیشترین آسیب را می بینند.

یزدانی گفت: حیات بنگاه های اقتصادی کوچک به بنگاه های بزرگ وابسته است و مواد مورد نیاز آنها را واحدهای بزرگ تامین می کنند.

وی تصریح کرد: در مقابل، حیات واحدهای بزرگ هم وابسته به بنگاه های کوچک و متوسط است چراکه نیاز مواد اولیه خود را از محل فعالیت این واحدها تامین می کنند.

یزدانی سهم واحدهای شیمیایی کشور در صنایع غیرفعال را ۲۸ درصد ذکر کرد و بیشترین آسیب ناشی از مشکلات اقتصادی کشور را عاید واحدهای صنعتی فعال در آین حوزه برشمرد.

وی یادآورشد: هم اکنون ۲۸درصد واحدهای صنعتی راکد کشور مربوط به حوزه صنایع شیمیایی، ۲۲درصد صنایع غذایی، پنج درصد پوشاک و نساجی، ۱۸درصد صنایع فلزی و ۱۵درصد در حوزه صنایع غیرفلزی است.

شرکت 'کیاشیمی زنگان' تولید کننده انواع روغن ها و حلال های صنعتی به ظرفیت ۷۰ هزار تن، با اشتغالزایی ۳۶ نفر به طور مستقیم و ۱۰۰ نفر به طور غیرمستقیم است که برای راه اندازی آن ۷۰ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.

این شرکت در شهر صنعتی شماره ۲ زنجان 'شهرک نوآوران' واقع شده است

شهرک صنعتی علی ایزدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر