کد خبر: 395085 A

روبه‌رو منتشر کرد:

ایلنا: تازه‌ترین شماره دوهفته نامه سیاسی و فرهنگی روبه رو با پرونده‌ای انتقادی درباره روند خصوصی‌سازی در ایران و همچنین بررسی تغییرات در رأس ستاد کل نیروهای مسلح ایران و پیامی که می‌تواند داشته باشد، منتشر شد.

به گزارش ایلنا، «آماده باش» عنوان پرونده سیاسی نهمین شماره دوهفته نامه رو به رو است. این پرونده به بهانه تغییرات در رأس ستادکل نیروهای مسلح پس از بررسی سابقه ۵ سرلشکری که اخیرا در مقام‌های عالی ستاد کل منصوب شده‌اند، به دنبال پاسخ به این سوال می‌گردد که پیام این تغییرات چیست؟

ماموریت سرلشکرهای جوان ستادکل در کنار بررسی چرایی آغاز مجدد فعالیت‌های قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا دیگر پرسش‌هایی است که پرونده سیاسی دوهفته‌نامه روبه رو به بررسی پاسخ‌های آن می‌پردازد.

«ستاد صلح، ستاد نبرد» نیز عنوان گزارشی تاریخی است که روند فعالیت‌های ستادکل نیروهای مسلح از زمان آغاز به فعالیت تا امروز را بررسی کرده است. در ادامه نیز واکنش‌های محافظه‌کاران به جایگزینی سرلشکر باقری به جای سرلشکر فیروزآبادی در گزارشی تحت عنوان «بد بدرقه، خوش استقبال» بررسی شده است. این گزارش نشان می‌دهد که چگونه برخی رسانه‌های محافظه‌کار تلاش کردند این تغییرات را به عنوان برکناری سرلشکر فیروزآبادی به عنوان یکی از حامیان برجام نشان دهند.

حسین کنعانی مقدم، عضو شورای عالی سپاه در دوران جنگ ایران نیز در گفت و گو با رو به رو به پرسش های رو به رو درباره چرایی این تغییرات و احتمال وقوع جنگ در منطقه پاسخ داده است. کنعانی مقدم در این مصاحبه تصریح می کند که شرایط امروز ایران و عربستان احتمالا یک شرایط کاملا جنگی است.

«عیار جنگی» عنوان دیگر گزارش این پرونده رو به رو است که در گزارشی تحلیلی-آماری، کارنامه قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا در جنگ تحمیلی را بررسی کرده است.

در بخش اقتصادی این شماره، بیش از دو دهه خصوصی‌سازی در ایران و این نکته محوری مورد توجه قرار گرفته است که چرا ۱۴۲ هزار میلیارد تومان واگذاری‌هایی که در جریان موج خصوصی‌سازی‌ها صورت گرفته سبب انسداد فضای سیاسی کشور و شکل‌گیری گروه‌های اقتصادی بانفوذ شده است که از قضا غیردموکراتیک هم هستند.

در این پرونده با رییس سازمان خصوصی سازی، معاون اسبق این سازمان و محمد مالجو، اقتصاددان مصاحبه و سرنوشت کارخانه‌ها و صنایعی که واگذار شده‌اند بررسی شده است.

بخش اقتصادی مجله روبه رو در این پرونده نتیجه گرفته است که: «سیاست‌ خصوصی‌سازی» یا «واگذاری» یا «آزادسازی» یا «اقتصاد آزاد» یا هر عنوان شیک و زیبای دیگری که بر آن بنهیم در غیاب نهادهای دموکراتیک در عرصه سیاسی و اقتصادی، اگر تا یک قرن دیگر هم ادامه یابد و اگر «کوچک‌سازی دولت» تا آن اندازه پیش برود که حجم دولت به اندازه یک تیم فوتبال محلی هم بشود، وعده شکل‌گیری «بخش خصوصی واقعی» که خودشان موتور توسعه اقتصادی می‌خوانندش، محقق نخواهد شد.

در بخش بین‌الملل این شماره روبه رو نیز به موضوع آینده سوریه پرداخته شده و تلاش شده به این سوال پاسخ داده شود که آیا پایان جنگ داخلی خسارت‌بار در سوریه تماما به سرنوشت اسد بستگی دارد.

عباس‌ملکی در گفت‌وگویی تفصیلی اعلام کرده است که چه بشار اسد در سوریه باشد و چه نباشد ایران خواهد توانست منافع خود را در این کشور حفظ کند. ملکی همچنین به ضرورت به کار گرفتن راهکارهایی برای بازسازی چهره ‌جمهوری اسلامی در افکار عمومی جهان عرب اشاره کرده است.

ارائه آمارهای ویرانی‌ها، چشم‌انداز بازسازی سوریه از لحاظ مالی و زمانی، تعداد کشته‌شدگان اعم از نظامیان و غیرنظامیان نیز موضوعاتی هستند که در این پرونده به صورت گرافیکی پوشش داده شده است.

نهمین شماره دوهفته نامه سیاسی فرهنگی روبه رو با مدیرمسؤولی پوریا سوری و سردبیری سروش فرهادیان با قیمت ۷ هزار تومان در باجه های مطبوعاتی و کتابفروشی های معتبر سراسر کشور و همچنین به صورت آنلاین در سایت این نشریه به آدرس www.rouberou.ir در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

ایران خصوصی سازی سوریه مصاحبه نیروهای مسلح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر