کد خبر: 392962 A

در مراسم اختتامیه؛

ایلنا: وزیر اقتصاد ایران در مراسم پایانی اجلاس آنکتاد الگوی اقتصاد مقاومتی ایران را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، علی طیب‌نیا در مراسم اختتامیه چهاردهمین اجلاس آنکتاد، ضمن برشمردن ویژگی‌های برنامه اقتصاد مقاومتی ایران، به مثابه یک الگوی جدید، خاطرنشان کرد که اقتصاد ایران متکی بر منابع و توانمندی‌های داخلی ما در تعامل سازنده با اقتصاد سایر کشورهاست و درون‌زایی و برون‌گرایی دو موضوع مهم در اقتصاد مقاومتی است.

وی به عزم جدی دولت‌یازدهم در حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اشاره و اقدامات دولت در برنامه‌ریزی و زمینه‌سازی‌های لازم در حوزه اقتصادی را تشریح کرد.

ملاقات وزیراقتصاد با دبیرکل آنکتاد

طیب نیا در حاشیه اجلاس وزرای اقتصاد آنکتاد، با موخیساکیتویی (MukhisaKituyi) دبیر کل آنکتاد ملاقات و در زمینه همکاری های آتی با این کارگزاری مهم سازمان ملل گفتگو کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در این دیدار با بر شمردن دستاوردهای اقتصادی کشورمان در دوران تحریم و برنامه های تنظیم شده در پساتحریم به عزم جدی ایران و دولت یازدهم به حمایت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع در این زمینه اشاره و اقدامات انجام شده را بیان کرد.

طیب نیا با تشریح بهبود رتبه اعتباری کشورمان و همچنین رتبه فضای کسب و کار در ایران، موفقیت‌های بدست آمده در دولت یازدهم را زمینه ساز رشد سرمایه گذاری و رونق اقتصادی کشور برشمرد .

وی همچنین به اقدامات انجام شده در زمینه برقراری پنجره واحد در حوزه گمرکی و اقدامات در دست انجام در بخش سرمایه گذاری اشاره و خواستار استفاده از تجربیات آنکتاد در این حوزه و سایر حوزه های مربوطه از قبیل نظام مندی فنی و اجرایی شد.

دبیرکل آنکتاد نیز ضمن تقدیر از موفقیت‌های کشورمان درحوزه کاهش تورم و ایجاد ثبات اقتصادی، آمادگی آنکتا در ابرای همکاری با ایران اعلام کرد و از تلاش‌های بعمل آمده در تلاش برای ایجاد ثبات در منطقه و تعامل بین المللی جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد.

وی در پاسخ به دعوت طیب نیا برای سفر به ایران ضمن استقبال از آن، آمادگی خود را برای تقویت همکاری‌های موجود اعلام کرد.

ملاقات با وزیرخزانه داری ملی کنیا

طیب نیا در دیدار دیگری در حاشیه اجلاس آنکتاد با هنریروتیچ، وزیر خزانه داری ملی(دارایی) کنیا نیز ملاقات و درباره راه‌های توسعه روابط اقتصادی دو جانبه گفتگو و رایزنی کرد.

وزیر اقتصاد کشورمان در این ملاقات که سفیر کشورمان و همچنین محمد خزاعی رییس کل سازمان سرمایه گذاری وی را همراهی می کردند با توجه به سابقه دیرینه روابط خوب سیاسی بین دو کشور به سطح پایین روابط اقتصادی اشاره و عنوان کرد که متاسفانه علی‌رغم تمایل دو کشور در ایجاد روابط گسترده تر حجم روابط دو کشور حدود ۵۷ میلیون دلار در سال است.

وی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در کنیا بویژه در بخش کشاورزی و تولید محصولاتی نظیر چای و غیره و همچنین نیازهای کنیا به اجرای پروژه‌های زیرساخت بویژه در بخش‌هایی نظیر انرژی، نفت و گاز و پالایشگاه، به توانمندی‌های کشورمان در این بخش‌ها بویژه در حوزه پالایشگاهی، ساخت نیروگاه ها و سد و کشاورزی اشاره و توضیحات لازم را در نحوه همکاری با کنیا و استفاده از این توانمندی‌ها را ارائه کرد. وی گسترش روابط را به نفع دو کشور و بویژه کنیا ارزیابی کرد.

وزیر دارایی کنیا ضمن استقبال از پیشنهادات مطروحه و اعلام آمادگی کشورش برای بهره‌برداری از توانمندی‌های کشورمان در حوزه های اعلام شده ،به اکتشافات اخیر در حوزه ذخایر نفت در کنیا اشاره و با توجه به مهارت‌هایی که ایران در حوزه اکتشاف و ساخت پالایشگاه دارد، همکاری با ایران را برای کنیا بسیار مهم ارزیابی کرد.

وی همچنین موافقت خود را با پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای سفر هیاتی از کنیا متشکل از بخش خصوصی و دولتی آن کشور بویژه بخش بانکی برای تقویت همکاری‌های بانکی بین دو کشور اعلام و ازآن استقبال کرد.

قابل ذکر است، به گفته مقامات کنیایی تولید برق آن کشور سالانه حدود ۳۰۰۰ مگاوات است که کمبود برق کنیا را با مشکلات جدی مواجه کرده و انتظار دارند ایران با بیش از ۷۵۰۰۰ مگاوات برق تولیدی و توانمندی های بالا در این حوزه بتواند توسط شرکت‌های ایرانی در این حوزه به آن کشور کمک کند.

علی طیب نیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر