کد خبر: 384247 A

عضو شورای شهر:

عضو شورای شهر اسلامی شهر تهران با بیان اینکه 6 درصد شهر تهران بر روی گسل قرار دارد گفت: تهران دهمین شهر جهان از لحاظ خسارات پس از وقوع زلزله است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اقبال شاکری در نشست خبری نقشه‌های پهنه‌های گسلی در تهران با بیان این که 9 بار زمین لرزه با بزرگی 7 ریشتر در حوالی گسل‌های شهر تهران ثبت شده است گفت: تهران دهمین شهر جهان از حیث خسارت به جمعیت پس از وقوع زلزله است.

وی با اشاره به ابلاغ نقشه‌های پهنه‌های گسلی در محدوده شهر تهران ادامه داد: با همکاری ده‌ها سازمان مرتبط به دنبال این هستیم که قبل از وقوع هرگونه حادثه‌ای از میزان تلفات آن جلوگیری کنیم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: معتقدم موثرترین اقدام در وهله اول شناسایی پلاک‌ها و واحدهای مسکونی بر روی پهنه‌های گسل‌های تهران است.

شاکری تاکید کرد: به طور قطع باید ساخت و ساز در محدوده این گسل‌ها با ضوابط خاص انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه حدود 6 درصد تهران در محدوده و بر روی پهنه‌های گسلی هستند گفت: همچنین در مرکز تهران هم حدود یک درصد شهر بر روی گسل قرار دارد که تعداد پلاک‌های قابل توجهی بر روی این گسل‌ها واقع شده‌اند.

عضو شورای شهر تهران گفت: سایر سازمان‌ها باید نقشه‌های GIS را ارائه دهند تا خطوط برق، گاز، آب به صورت دقیق مشخص شود و با ارائه نقشه‌های دقیق استعلام اینکه کدام خطوط در چه تقاطعی از گسل‌ها قرار دارد در زمان بسیار کوتاه‌تری انجام می‌شود. امیدواریم استفاده از این نقشه‌های پهنه‌های گسلی در لایحه طرح تفصیلی بنشیند و مشخص شود چه تعداد پلاک بر روی چه گسلی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: شهرداری ها موظفند براساس این نقشه‌های گسلی عمل کنند و اصول آن را رعایت کنند.

وی ادامه داد: دو نهاد شهرداری و سازمان نظام مهندسی نقش اساسی در نحوه ساخت و ساز در کلانشهرها را دارند سازمان نظام مهندسی ضوابط شهرسازی را کنترل می‌کند و شهرداری‌ها هم وظایف بسیار مهمی در حوزه شهرسازی دارند.

شاکری تاکید کرد: اما در کنار عملکرد این دو نهاد مهندسان ناظر وظیفه اصلی را بر دوش دارند و این مهندسان ناظر هستند که عامل اطمینان‌بخش در رعایت ضوابط ساخت و ساز هستند.

برق جهان زلزله شورای شهر شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر