کد خبر: 384216 A

رئیس کانون صرافان در گفت‌وگو با ایلنا؛

ایلنا: رئیس کانون صرافان: در حال حاضر نه بازار مسکن و نه بازار ارز هیچ کدام کشش سرمایه‌گذاری جدید را ندارند.

رئیس کانون صرافان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با کاهش نرخ پوند در بازار اظهار داشت: شوکی که به بازار وارد شد از پیش تعیین شده نبود زیرا بیشتر کارشناسان بازار سرمایه این تصور را داشتند که در دقیقه 90 رای مردم انگلیس به ماندن دراتحادیه اروپا خواهد بود، بر همین اساس سیستم های مالی جهان خودشان را با این اتفاق هماهنگ نکرده بودند در نتیجه پوند شروع به ریزش کرد و کشور ما نیز طبیعتا تحت تاثیر این ریزش قرار گرفت .

مجتهدی در رابطه با وضعیت امروز بازار گفت: در حال حاضر پوند و یورو ریزش کرده اند و پول‌های آسیایی و بازارهای سرمایه نیز با کاهش رو به رو بوده‌اند و انتظار داریم طی روزهای آینده نیز این کاهش ادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد: این  نوسان به طور قطع مقطعی خواهد بود و تا زمانی که بازیگران اصلی بهره خود را از این نوسان ببرند ادامه خواهد داشت زیرا برای سرمایه‌گذاران کلان این حوزه، نوسان در بازار نوعی کسب درآمد است اما در نهایت بازار به ثبات قبلی خود خواهد رسید.

رئیس کانون صرافان در رابطه به کاهش نرخ سود بانکی و اثر گذاری آن در بازار ارز اظهار داشت: مردم در چند سال گذشته عادت کرده‌اند که سرمایه خود را در بانک بگذارند و بدون هیچ ریسکی سود پول خود را دریافت کنند اما دولت با تدبیر درست، جلوی انجماد سرمایه ها را گرفت و با کاهش نرخ سود بانکی به صورت پله‌ای سعی دارد به استانداردهای جهانی نزدیک شود.

وی ادامه داد: اکنون در کشورهای توسعه یافته و اقتصاد‌های پیشرفته نرخ سود و تسهیلات تک رقمی است و بیشترین امکانات در اختیار تولید کنندگان و صنعتگران قرار دارد. در نتیجه باید کاهش انجام می گرفت و هر یک روز تاخیر به ضرر اقتصاد ملی بود، هر چند این کار هزینه‌هایی نیز دارد.

مجتهدی تصریح کرد: با کاهش نرخ سود بانکی بدیهی‌ترین اتفاق این است که سرمایه‌ها به سمت بازار ارز، ملک و خودرو خواهد رفت اما باید دید با وضعیت فعلی بازار این حوزه‌ها کشش دارند یا خیر؟ امری که مشخص است این است که نه بازار ملک و نه بازار ارز هیچ کدام کشش سرمایه گذاری جدید را ندارند.

رئیس کانون صرافان در پایان افزود: بازار ارز در دو سال گذشته آرام بوده و از ثبات نسبی برخوردار بوده است و کسانی که در این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند نتوانستند از آن منتفع بشوند و با سیاست‌هایی که دولت در پیش گرفته است بازار مانند روال قبل می‌ماند.

وی در پایان تصریح کرد: دولت باید این خروج سرمایه را از بانک‌ها مدیریت کند و از سرگردانی پول‌ها در بازارهای مالی جلوگیری کند و با استفاده از رسانه‌ها مردم را به سمت سرمایه‌گذاری در تولید هدایت کند.

ارز سرمایه سرمایه گذاری نرخ ارز گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر