کد خبر: 379234 A

رایزن بازرگانی سفارت ترکیه به ایلنا خبر داد:

ایلنا: محمت علی ارکان گفت: در هفته جاری‌ اعضای‌ اتاق‌ صنعت استانبول به ایران سفر خواهند و با اتاق بازرگانی ایران قراردادی را به امضا خواهند رساند که طبق این قرارداد این اتاق یک شهرک صنعتی در تهران ایجاد خواهد کرد.

رایزن بازرگانی سفارت ترکیه در گفت‌وگوی تفصیلی با ایلنا؛ از برنامه‌ریزی گسترده این کشور برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران در همه حوزه‌ها خبر داد.

رایزن بازرگانی سفارت ترکیه در این گفت‌وگو از دو رویداد مهم اقتصادی که ظرف روزهای آینده خبر داد.

وی اظهار داشت: در هفته جاری‌اعضای‌ اتاق‌ صنعت استانبول به ایران سفر خواهند و با اتاق بازرگانی ایران قراردادی را به امضا خواهند رساند که طبق این قرارداد این اتاق یک شهرک صنعتی در تهران ایجاد خواهد کرد. در این شهرک تمام فعالان اقتصادی و صنعتی در حوزه‌های مختلف حضور خواهند داشت.

محمت‌علی ارکان همچنین از تاسیس مرکز تجارت جهانی در ایران خبر داد و گفت: براساس قوانین ایران برای تاسیس چنین مرکزی لازم است شرکتی ثبت شود. این شرکت ثبت شده و در ماه جولای یا آگوست این مرکز افتتاح خواهد شد و کسانی که در این مرکز مستقر خواهند شد همگی برای تجارت و سرمایه‌گذاری خواهند بود.

وی افزود: بر همین اساس ما ساختمان بزرگی را در نظر گرفتیم تا از همه بخش‌های اقتصادی ترکیه بتوانند در آن مستقر شوند اما به دلیل نهایی نشدن قرارداد از بیان مکان آن معذور هستیم اما تا کمتر از یک ماه دیگر به صورت رسمی مکان آن اعلام خواهد شد.

رایزن بازرگانی سفارت ترکیه تصریح کرد: مسئولان ایرانی از ما خواستند که شرکت‌های معتبر و درجه یک ترکیه در این مرکز حضور داشته باشند. هدف ما هم دقیقاً همین است. دولت ترکیه هیچ دخالتی در این پروژه ندارد و تمام مراحل آن توسط پارلمان صادرات ترکیه که عضوی از بخش‌ خصوصی این کشور است، انجام می‌شود.

وی همچنین به تفاهم‌نامه ترکیه با انجمن واردات اشاره کرد و گفت: هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ای با انجمن واردات ایران به امضا رسید که بر اساس آن جلساتی ماهانه برای هماهنگی بیشتر برگزار خواهیم کرد و در این جلسات مشکلات تجار دو طرف مورد بررسی قرار خواهد گرفت و راه‌حل ارائه خواهد شد.

وی افزود: این قرارداد و سایر قراردادها نشان از عزم دو طرف برای گسترش همکاری‌های اقتصادی دارد و امیدواریم در آینده سطح روابط دو کشور به 30 میلیارد دلار برسد.

متن کامل گفت‌وگوی ایلنا با محمت علی ارکان به زودی در دو بخش منتشر خواهد شد.

دولت صنعت واردات مرکز تجارت جهانی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر