کد خبر: 377646 A

مدیرعامل بورس کالای ایران در گفتگو با ایلنا:

ایلنا: مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در ابتدا قرار بود بورس کشاورزی به عنوان بورسی مجزا شکل بگیرد اما به دلایل گوناگون هیچ گاه شکل نگرفت و نهایتا در سال 86 این بورس با بورس کالا ادغام شد.

حامد‌‌‌ سلطانی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این پرسش که کدام بخش قانون در بودجه سال 95 بر بورس کالا تاثیرگذار خواهد بود؟ ، اظهار داشت: بخش‌هایی که بیشتر مربوط به حوزه کشاورزی است در بورس کالا اثرگذار است بویژه بخش‌هایی که مربوط به تامین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار در بازار سرمایه است.

وی افزود: در مجموع در قوانین بودجه سال 95 برای افرادی که پیش از این برای تامین سرمایه در گردش و برای پروژه ها به سیستم بانکی مراجعه می‌کردند،  مجوزهایی صادر می‌شود.

وی در خصوص اهمیت رونق بخشی حوزه کشاورزی در بورس کالا گفت: در ابتدا قرار بود بورس کشاورزی به عنوان بورسی مجزا شکل بگیرد اما به دلایل گوناگون هیچ گاه شکل نگرفت و نهایتا در سال 86 این بورس با بورس کالا ادغام شد.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به سیاست‌های اخیر بورس کالا افزود: در‌ سیاست‌های اخیر به سمت بخش کشاورزی حرکت کرده‌ایم هر چند کار سختی است زیرا مسائل گوناگون مربوط به کشاورزی در این بخش مطرح است و بالاخره زمانی که محصول در بورس عرضه می شود قیمتها شفاف می شود و مانند این است که فرد در آکواریوم بازی می کند و همه او را می بینند و به همین دلیل همیشه نارضایتی برای عرضه در بورس کالا وجود دارد.

وی با بیان اینکه افراد زیادی مخالف شفاف شدن قیمت محصولات کشاورزی در بورس کالا هستند افزود: در بخش عرضه محصولات کشاورزی به انحنای مختلف کارشکنی‌هایی صورت می‌گیرد اما همانطور که در بخش فلزات عدم شفافیت از بین رفت در حوزه کشاورزی نیز باید این اتفاق بیفتد و این موضوع نیز کمک رسانه ها را می طلبد.

مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه در حال حاضر کشاورز، منفعت تولید را نمی‌برد، گفت: در این فرایند تنها واسطه‌ها نفع می برند و از سوی دیگر واردات و افزایش حجم آن طی سالهای اخیر باعث شده تا کشاورزان نه تنها نفعی از تولیدات خود نبردند بلکه ناامید شوند.

وی با اشاره به واردات بی رویه برخی از محصولات کشاورزی ادامه داد: هنوز نمی دانیم چه زمانی و چه میزان باید واردات صورت گیرد و هیچ اطلاعاتی برای این منظور وجود ندارد. مشاهده می‌شود یک شخص به تنهایی انحصار تجارت یک محصول کشاورزی را در اختیار دارد.

سلطانی‌نژاد تصریح کرد: واردکنندگان معتقدند لذتی که در واردات است در هیچ کاری نیست زیرا واردات از تولید بسیار راحت‌تر است اما این سوال مطرح می شود که تا چه زمانی می‌خواهیم نفت تولید کنیم و با پول آن واردات انجام دهیم؟

سلطانی نژاد خاطر نشان کرد: بورس کالا می‌تواند کمک کند تا این اطلاعات پایه شکل بگیرد. البته همه مشکلات اصلاح نمی شوند اما اطلاعات شفاف ایجاد خواهد شد و کاملا مشخص می شود چه کسی یک محصول را خریداری کرده و چه کسی محصولی را به فروش رسانده است و حجمی که در بازار عرضه می شود چه میزان است.

وی با بیان اینکه در همه زمینه‌ها بورس کالا می‌تواند یاری دهنده باشد تصریح کرد: ما در حوزه کشاورزی واقعا نیازمند ساختاری جدید و سازمان یافته هستیم.

سلطانی نژاد افزود: سال گذشته در حوزه ذرت وارد شدیم. هر چند مقاومت‌ها زیاد بود اما با موفقیت عرضه آن انجام شد و امسال جو و ذرت را پیگیری می‌کنیم. ما در خوزستان 26 انبار را در سال گذشته پذیرش کردیم و کشاورزان محصولات خود را مستیقما به انبارها دادند اما برای رونق در این بخش نیازمند فرهنگ سازی بیشتر هستیم .

 

 

ایران بورس کالا فرهنگ سازی کشاورزی گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر