کد خبر: 373657 A

ایلنا: در هفته گذشته، حجم معاملات نسبت به هفته قبل 13 درصد کاهش پیدا کرد و 3 صنعت "خودرو و ساخت قطعات"، "بانک­ها و موسسات اعتباری" و "فلزات اساسی" به ترتیب 26، 18 و 10 درصد و در مجموع بیش از 54 درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص دادند.

به گزارش ایلنا و بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در هفته منتهی به بیست و نهم اردیبهشت ماه سال 1395، شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران 0.6 درصد، شاخص کل (هم وزن) یک درصد و شاخص قیمت (هم ­وزن) 0.4 درصد افزایش و شاخص قیمت (ارزش وزنی) 0.2 درصد کاهش داشته است. در این مدت شاخص فرابورس ایران 3.1 درصد و قیمت دلار مبادله­ ای 0.1 درصد رشد داشته است. در مدت مشابه قیمت سکه بهار آزادی 0.9 و قیمت یورو مبادله­ ای 0.8 درصد افت داشته است.

مطابق گزارش یادشده که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر شده است، در هفته گذشته، حجم معاملات نسبت به هفته قبل 13 درصد کاهش پیدا کرد و 3 صنعت "خودرو و ساخت قطعات"، "بانک­ها و موسسات اعتباری" و "فلزات اساسی" به ترتیب 26، 18 و 10 درصد و در مجموع بیش از 54 درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص دادند.

بر این اساس در هفته منتهی به بیست و نهم اردیبهشت ماه سال 1395، صنعت "زراعت و خدمات وابسته" با بازدهی 15.8 درصد مثبت، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت. در مدت مشابه صنعت " ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری " با افت 9.1 درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت­ها در هفته گذشته، "تاید واتر خاور میانه" با 227  درصد مثبت و " سایپا آذین" با 18.4 درصد منفی، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشته ­اند.

مطابق این گزارش در هفته گذشته، قیمت صندوق­ های سرمایه­ گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران تغییر چندانی نداشته است و در این میان صندوق سپهر اندیشه نوین با 0.7 درصد رشد، بیشترین افزایش قیمت را از آن خود کرده است.

بر اساس گزارش یاد شده و در میان شاخص بورس­ های معتبر جهانی نیز از ابتدای سال تا کنون، شاخص بورس عربستان صعودی (TASI) با رشد 3.9 درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس استانبول (BIST100) با افت 6.9 درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده ­اند.

در 30 روز منتهی به بیست و نهم اردیبهشت ماه سال 1395 و در بازارهای جهانی، قیمت فلزات اساسی با نوسان همراه بوده و در این میان نقره با 4.1 درصد رشد، پیشتاز بوده است. در این مدت نیکل با 5 درصد کاهش، بیشترین افت را در میان فلزات اساسی تجربه کرده است. در مدت مشابه، قیمت انواع نفت با افزایش قیمت همراه بوده است و قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب 21، 13 و 23 درصد افزایش پیدا کرده است.

برای دریافت اصل گزارش اینجا را کلیک کنید.

 

خودرو سایپا صنعت فلزات وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر