خبرگزاری کار ایران

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان:

سطح زیر کشت گیاهان تراریخته در دنیا 200 میلیون هکتار است

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: تکنولوژی بخش جدایی‌ناپذیر زندگی بشر بوده است و به کمک تکنولوژی که بر حسب نیازها خلق می‌شود دستاوردهای بسیاری حاصل شده است و دنیای بدون تکنولوژی را نمی‌توان متصور شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا بنددانی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در همایش ایمنی زیستی، سلامت محیطی و محصولات تراریخته بیان داشت: یکی از تکنولوژی‌هایی که بشر از نیمه دوم قرن بیستم به آن دست یافته، مهندسی ژنتیک است که بطور خلاصه می‌توان آن را تغییر در ساختار ژن‌های موجودات با صفات جدید تعریف کرد.

او افزود: تولید گیاهان تراریخته یکی از این دستاوردها است که گیاهانی مانند ذرت، کلزا، یونجه و موز جزو محصولاتی هستند که به صورت تراریخته تولید می‌شود و سطح زیرکشت گیاهان تراریخته در حال افزایش است بطوری که از سال 1996 سطح زیر کشت اینگونه گیاهان بیش از 100 برابر شده است که این مسئله گواه تاثیر مهم اقتصادی این نوع محصول است.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کشورهای آمریکا، کانادا، برزیل، چین و آفریقای جنوبی جزو تولیدکنندگان محصولات تراریخته هستند بیان داشت: کشت اینگونه گیاهان از سال 1990 تا 2014 مورد توجه کشاورزان بوده است بطوری که تعداد کشاورزان حوزه محصولات تراریخته از 6 میلیون در سال 2002 به 18 میلیون در سال 2014 رسیده است.

بنددانی با تاکید بر اینکه استفاده از تکنولوژی تراریخته موجب جلوگیری از تخریب محیط زیست می‌شود تاکید کرد: از دیگر فواید کشت محصولات با این روش کنترل علف‌های هرز، کاهش آفات و بیماری‌ها و افزایش کیفیت محصولات است.

او در ادامه گفت: روش تراریخته برای تولید دارو و واکسن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که کائوچو تراریخته برای مصارف دارویی تولید شده است بنابراین سهم آینده این محصولات روشن است.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان سطح زیرکشت گیاهان تراریخته در سال 2014 را 200 میلیون هکتار عنوان کرد و گفت: آمریکا بالاترین سطح زیر کشت محصولات تراریخته را دارد.

کد خبر : ۳۷۰۲۲۶