کد خبر: 360653 A

ایلنا: به‌علت بارش‌های مناسب اخیر و سرریز شدن سد مهاباد، حجم آب رهاسازی شده از این سد به سمت دریاچه ارومیه از 40 به 75 میلیون مترمکعب افزایش یافت.

به‌گزارش ایلنا، "محمد عبداللهی"، مدیر امور منابع آب مهاباد، در نخستین جلسه شواری حفاظت منابع آب شهرستان مهاباد در سال 95 که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با اشاره به روند رهاسازی آب سد مهاباد از هجدهم اسفند ماه سال گذشته برای کمک به احیای دریاچه ارومیه، گفت: سهمیه امسال رهاسازی آب سد مهاباد برای کمک به احیای دریاچه ارومیه 40 میلیون مترمکعب بود، اما به‌علت افزایش میزان آب ورودی و سرریز شدن سد، این میزان به بیش از 75 میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرد و این روند همچنان با ظرفیت 40 مترمکعب بر ثانیه ادامه دارد.

وی افزود: میزان آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد هم‌اکنون به 194 میلیون مترمکعب رسیده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 67 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

عبداللهی تراز سطح آب دریاچه سد مهاباد را هم اکنون یک هزار و 358 متر اعلام کرد و گفت: این میزان به نسبت پارسال 7 متر افزایش یافته است.

مدیر امور آب مهاباد ادامه داد: تداوم بارندگی‌های زمستان سال گذشته باعث ذخیره‌سازی خوبی در دریاچه پشت این سد شده و هم‌اکنون حجم برف بسیار خوبی نیز در مناطق بالا دست سد مهاباد ذخیره شده است.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد 44 متر مکعب در ثانیه است که این میزان در مقایسه با پارسال افزایشی چهار برابری را نشان می دهد.

مدیر امور آب مهاباد خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 238 میلیون مترمکعب آب وارد مخزن دریاچه سد مهاباد شده که در مدت مشابه آن در سال قبل 97 میلیون مترمکعب بود.

 

دریاچه ارومیه زمستان مهاباد سد حجم آب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر