کد خبر: 338189 A

مدیر امور مالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از پرداخت ماهانه ۲۱۶۳ میلیارد تومان یارانه توسط این شرکت خبر داد.

به گزارش ایلنا، احمدرضا اسدی در جمع خبرنگاران در حاشیه نمایشگاه انرژی کیش، با اشاره به نحوه پرداخت یارانه از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، اظهارکرد: وجوه مربوط به بهای نفت خامی که شرکت های پالایشی دریافت می کنند، به دو شکل به دولت پرداخت می شود، بخش اول به صورت مابه التفاوت بهای فرآورده با نرخ بین المللی که دولت یارانه آن را پرداخت می‌کند تسویه می‌شود و بخش دیگر به صورت نقدی از طریق مجاری عرضه سوخت وصول می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که دولت به دلیل کاهش بهای نفت خام و فرآورده های آن، یارانه کمتری پرداخت می کند.

مدیرمالی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه این وجوه حاصل از فروش فرآورده در مجاری عرضه چند ذی نفع اصلی دارد، ادامه داد: شرکت ملی نفت ۱۴٫۵ درصد و سازمان هدفمندی یارانه ها نیز ۸۵٫۵ درصد از آن را می‌گیرد.

اسدی تصریح کرد: البته این ۱۰۰ درصد بعد از برداشت مالیات حساب می شود، یعنی ۲۳ درصد از بهای بنزین، مالیات بر ارزش افزوده است که سازمان امور مالیاتی این را به عنوان حق خود طلب می کند و پس از آن بین دو شرکت دیگر تقسیم می شود.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه هیات دولت رقمی که ماهیانه به عنوان یارانه شرکت ما پرداخت می کند، بالغ بر ۲۱۶۳ میلیارد تومان است، گفت: برخی شرکت‌ها می‌گویند اگر یک ماه این مبلغ را به ما بدهید یک کارخانه پتروشیمی راه اندازی می کنیم، بنابراین نمی شود که ما هم به دنبال اقتصاد مقاومتی باشیم و هم یارانه بدهیم.

مدیرمالی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به عدم پرداخت وجوه مربوط به فروش فرآورده‌های نفتی از سوی برخی خریداران اظهارکرد: این در حالی است که ذی نفعان و طلبکاران ما وجوهشان را ماهیانه می خواهند و مثلا اگر به موقع مالیات را پرداخت نکنیم، زود حساب ها را میبندند.

اسدی با بیان اینکه حدودا چهار ماه در سال حساب های شرکت ما بسته است، ادامه داد: از سوی دیگر عدم وصول وجوه مربوط به فروش مشکل دیگری را ایجاد کرد، به طوریکه چون باید پول هدفمندی را حتما پرداخت کنیم، گاها پول سایر ذی نفعان را مجبور می شویم به هدفمندی بدهیم.

وی با بیان اینکه یکی از این ذی نفعان پروژه های شرکت ملی پالایش و پخش است، گفت: بر اساس قانون بودجه باید ۵ درصد از فروش را برای پروژه هایی مثل خط لوله، پالایشگاه های دولتی حفظ و نگه داشت انبارهای پخش صرف کنیم.

مدیرمالی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزود: اتفاق جدیدی که افتاده این است که به دلیل کاهش قیمت نفت میزان پول هدفمندی به صورت اتوماتیک کاهش یافته، اما متقاضیان دریافت کننده یارانه کاهش پیدا نکردند، از سوی دیگر خود پالایشگاه ها دچار معضل کمبود خوراک شدند، چراکه نفت کوره خود را نمی توانند بفروشند و این موضوع آن ها را دچار مشکل کرده است.

اسدی تصریح کرد: بنابراین ما در حال حاضر تحت فشار مضاعفی هستیم، در عین حال از طرف سازمان مالیاتی نیز به شکل خیلی غیر دوستانه ای تحت فشار قرار داریم.

ایران فرآورده های نفتی مالیات یارانه پالایش و پخش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر