کد خبر: 338147 A

مشاور وزیر نفت در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: معظمی با بیان اینکه ورود سرمایه و تکنولوژی به کشور ما منجر به رشد توان داخل و بخش خصوصی کشور می شود، گفت: اقتصاد ما بدلیل تنگناها و مشکلاتی که دارد، نمی تواند تمام منابع مورد نیاز را برای توسعه و پیشرفت تامین کند ناچارا باید از منابع خارجی هم استفاده کند تا به توسعه مورد نظر برسد.

منصور معظمی مشاور وزیر نفت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره جذب سرمایه گذاری های جدید بعد از اجرایی شدن برجام گفت: اگر برجام اجرایی شود و آمریکا و اروپا نیز به تعهداتشان عمل کرده و در حرف هایشان صادق باشند امکان جذب سرمایه در کشور ما وجود دارد.

وی افزود: منطقه خاورمیانه یکی از مناطقی است که دارای جذابیت سرمایه گذاری بصورت کلان است ولی ویژگی های خاص خودش را دارد زیرا سرمایه جایی می رود که مولفه های سرمایه گذاری مثل امنیت سرمایه گذاری، قوانین کسب وکار، ساختار اداری وبوروکراسی نیز مناسب باشد که با در نظر گرفتن این فاکتورها غیر از عراق، عربستان و قطر دیگر کشورها از وضعیتی خوبی به لحاظ سرمایه پذیری برخوردار نیستند.

معظمی تصریح کرد: نیاز به حجم زیاد سرمایه گذاری ، ثبات سیاسی-اجتماعی و فراهم بودن شرایط و زیربناها برای سرمایه گذاری شرایطی ویژه را به لحاظ سرمایه پذیری در کشور ما ایجاد کرده و ایران را به یکی از نقاط جذاب برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

وی اظهارداشت: تاکنون بیش از 200 هیات در مدت کوتاهی وارد کشور شدند و تحقیقات بازار انجام داده و همه زمینه ها را از جمله رقبا، مسائل سیاسی، عادت ها، نیازها، فرهنگ و قوانین و مقررات بررسی کردند و منتظر فضا و اجرایی شدن برجام هستند تا وارد بازار ایران شوند.

مشاور وزیر نفت با بیان اینکه هیات های اقتصادی برخی از کشورهایی که به ایران سفر کرده اند بدنبال بازار ایران برای صادرات و خدمات خود هستند، گفت: ما هم با توجه به اینکه فعلا امکان ساخت برخی کالاهای سرمایه ای و تکنولوژی روز را نداریم ، از حضور آنها استقبال می کنیم تا بتوانیم بخشی از نیازهایمان را تامین کنیم البته باید انسجام داخلی خود را نیز حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی در برنامه ششم 8 درصد اعلام شده که رسیدن به آن سخت است اما الزامات خاص خودش را دارد و نشدنی نیست، یادآور شد: اقتصاد ما بدلیل تنگناها و مشکلاتی که دارد، نمی تواند تمام منابع مورد نیاز را برای توسعه و پیشرفت تامین کند ناچارا باید از منابع خارجی هم استفاده کند تا به توسعه مورد نظر برسد.

معظمی تاکید کرد: ما باید هر چه می توانیم جذب سرمایه بصورت جوینت داشته باشیم، و در مشارکت با خارجی ها جذب سرمایه، تکنولوژی و بازار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اگر واردات از کشورهای صنعتی؛ کالای سرمایه ای و تکنولوژی باشد خیلی خوب است و منجر به رشد صنعت نفت بعنوان پیشران توسعه کشور می شود، خاطرنشان کرد: گرچه ما به برخی تکنولوژی روز دنیا نیاز داریم اما نباید درهای بازار کشور را باز کنیم و توان داخلی را نادیده بگیریم زیرا ما از نظر توانمندی داخلی وضع خوبی داریم ضمن اینکه با توجه و دلسوزی دولت ورود سرمایه و تکنولوژی به کشور منجر به رشد توان داخل و بخش خصوصی کشور می شود.

اقتصاد توسعه و پیشرفت رشد سرمایه نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر