کد خبر: 326038 A

رئیس کنفدراسیون صادرات:

ایلنا: عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: وضع عوارض صادراتی وعدم برگشت ارزش افزوده به صادر کنندگان سبب شد قیمت کالاهای صادراتی در بازار هدف بالا برود این در حالیست نرخ دلار هم ثابت بوده است.

محمد لاهوتی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص وضعیت صادرات کشور در سال جاری، گفت: آمار هفت ماهه صادرات کشور 15 درصد منفی است و این سیر نزولی از ماه های اول سال شروع شده است این در حالی است که در سالیان گذشته توجه به صادرات بیشتر شده و دستگاه های اجرایی به آن اهمیت بیشتری داده اند اما به دلایل مختلف ما شاهد روند نزولی بودیم که مهمترین علت آن کاهش ارزش نفت بوده است.

وی افزود: علت دیگر این رشد منفی طولانی شدن بحث برجام بود که سبب شد کشور را 7 ماه بلاتکلیف نگه دارد به طوریکه تجار ما نمی توانستند تصمیم بگیرند چه کاری انجام دهند ، عمده این بلاتکلیفی در حوزه ارز و صادرات بود به طوریکه هر تصمیمی چه مثبت و چه منفی در خصوص برجام می توانست باعث نوسان زیادی در بازار شود که این امر تاثیر مستقیمی در صادرات دارد.

رئیس کنفدارسیون صادرات علت دیگر کاهش میزان صادرات را سیاست‌های دولت دانست و افزود: وضع عوارض صادراتی وعدم برگشت ارزش افزوده به صادر کنندگان سبب شد قیمت کالاهای صادراتی در بازار هدف بالا برود این در حالیست نرخ دلار هم ثابت بوده است.

لاهوتی تصریح کرد: این در حالی است که ما شاهد تورم 15 درصدی بوده ایم اما در نرخ دلار این افزایش قیمت دیده نمی شود و من فکر می کنم در این مدت باقیمانده از سال اتفاق خاصی در حوزه صادرات رخ ندهد و این روند نزولی ادامه داشته باشد.

وی در خصوص سیاست های اقتصادی دولت گفت: یکی از این سیاست‌ها اجرای قانون رفع موانع تولید است و دیگری ماده 37 قانون بود مبنی بر استرداد مبالغ اخذ شده به اسم مالیات ارزش افزوده اما وقتی قانون رفع موانع تولید را نگاه می کنید به اندازه نصف صفحه توضیحات داده شده اما در آن 3 کلمه اصلی دارد ارائه اسناد مثبته،برای این 3 کلمه وزارت اقتصاد و دارائی  4 صفحه آیین نامه اجرایی نوشته است و عملا کار را به جایی برده است که صادر کننده بفهمد که این مالیات ارزش افزوده بر نخواهد گشت و عملا هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

وی افزود: در بحث بسته‌های خروج از رکود نیز بیشتر توجه طراحان آن بر روی صنایع داخلی بوده است تا صادارت، البته با توجه به شرایط موجود اقتصادی کشور دولت چاره ای جز طراحی و ارائه بسته های کوتاه مدت ندارد تا از آنها به عنوان مسکن استفاده کند تا زمانیکه برجام اجرایی شود.   

آیین نامه ارز اقتصاد دولت مالیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر