کد خبر: 312095 A

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی:

ایلنا: اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی به عنوان بزرگ‌ترین تشکل کشوری در صنایع پایین دستی پتروشیمی با عضویت 5 هزار واحد فعال تولیدی، با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران و بازگشت معاملات به سبک حواله‌های گذشته به شدت مخالف است.

مسعود میرزایی برزی، در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان این مطلب گفت: اتحادیه پایین دستی پتروشیمی با 5 هزار واحد زیر مجموعه با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران مخالف است و همواره مخالفت خود را در این مدت اعلام کرده است، اما متاسفانه هنوز اصرار برای خروج محصولات پتروشیمی وجود دارد و این موضوع نشانه خوبی برای آینده بازار پتروشیمی نیست.

وی با بیان اینکه کارگروه تنظیم بازار باید به درخواست های صنایع پایین دستی برای استمرار عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران توجه کند، گفت:  عرضه کننده های محصولات پتروشیمی از نظارت فراری هستند و می خواهند به هر طریقی که شده محصولات خود را در بازار آزاد به فروش برسانند از این رو در تلاش هستند تا محصولات پتروشیمی را خارج از بورس عرضه کنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: خروج محصولات پتروشیمی سبب عدم شفافیت در بازار پتروشیمی و آشفتگی در قیمت ها می شود، از سوی دیگر نظارت و کنترل در این بازار نیز از بین می رود و مصرف کنندگان بسیاری با آسیب روبه رو می شوند.

میرزایی افزود: مخالفت وزیر با عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران هیچ دلیل و ساز و کار مشخصی ندارد و به این ترتیب خروج محصولات از بورس بازگشت به عقب و معاملاتی به صورت حواله ای خواهد بود که برای این بازار تنها رانت و فساد به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: بهترین راه و روش برای معاملات محصولات پتروشیمی در حال حاضر عرضه در بورس کالای ایران است؛ چرا که از این طریق می توان بر تمامی عرضه ها و معاملات نظارت داشت و مشکلات را رصد و برطرف کرد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر 5 هزار واحد زیر مجموعه آنها با عرضه کننده های بزرگ از طریق اتحادیه در ارتباط هستند، خاطر نشان کرد: اتحادیه و تعاونی ها می توانند در کنار بورس کالای ایران به ارتباط نزدیک تر تولیدکننده ها و مصرف کنندگان کمک کنند.

ایران پتروشیمی تنظیم بازار مشکلات مصرف کنندگان
نرم افزار موبایل ایلنا