کد خبر: 311365 A

سخنگوی وزارت نفت در گفت‌و‌گو با ایلنا:

ایلنا: نعمت اللهی گفت: انعقاد قرارداد و واگذاری میادین به دیگر کشور‌ها جهت توسعه به همین سادگی نیست و زمان می‌برد.

اکبر نعمت اللهی سخنگوی وزارت نفت در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اخباری مبنی بر توافق وزارت نفت با شرکت انگلیسی بی.پی جهت واگذاری دو میدان نفتی به این شرکت گفت: وزارت نفت با تعداد زیادی از کشورها و شرکت‌های نفتی وارد مذاکره شده اما هیچ یک به توافق قطعی جهت انعقاد قرارداد منجر نشده است.

وی افزود: انعقاد قرارداد و واگذاری میادین به دیگر کشورها جهت توسعه به سادگی صورت نمی‌گیرد و زمانبر است.

به گزارش ایلنا، ایران با در اختیار داشتن بیش از ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز و حدود ۱۵۷ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت نفت، بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری جهان است.

به گفته وزیر نفت فرصت سرمایه‌گذاری سالانه در طرح های صنعت نفت و گاز ایران حدود ۲۰ میلیارد دلار است که طرح توسعه میادین مشترک نفت و گاز ایران در غرب کارون، پارس جنوبی، خلیج فارس، طرح های افزایش ضریب بازیافت از مخازن به عنوان مهمترین پروژه های سرمایه گذاری در صنعت نفت هستند. 

با توجه به ظرفیت بالای هیدروکربوری و ذخایر بالای منابع نفت و گاز ایران طبیعی است که شرکت های زیادی در صدد ورود به سرمایه گذاری در پروژه های نفتی ایران برآیند بطوری که پس از انتشار بیانیه مشترک هسته ای بین ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 بسیاری از شرکت های بزرگ و چند ملیتی جهان برای سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز ایران به تکاپو افتاده اند.

بر اساس این گزارش؛ تاکنون مدیران عامل و مقامات ارشد چندین شرکت بزرگ اروپایی و آسیایی برای بازگشت به صنعت نفت و سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز ایران اعلام آمادگی کرده اند.

به طوری که پیتر وسر مدیر ارشد اجرایی شرکت شل اعلام کرده که در صورت آمادگی ایران، فرصت سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز این کشور را بررسی خواهد کرد.

پاتریک پویان مدیر عامل توتال نیز با بیان اینکه توتال به دنبال امکان بازگشت به ایران به محض لغو تحریم های بین المللی علیه ایران است، گفت: اگر توافقنامه ای امضا شود، توتال البته که به دنبال مشارکت در پروژه های ایران خواهد بود.

همچنین راویل مگانوف معاون لوک اویل روسیه اظهار کرده لوک اویل به دنبال آن بوده تا بعد از لغو کامل تحریم ها علیه ایران در پروژه های این کشور مشارکت کند.

مقامات و مدیران عامل شرکت های ساینوپک و CNPC چین نیز برای ادامه مشارکت با شرکت ملی نفت ایران در دوران پساتحریم اعلام آمادگی کرده اند و خواستار ادامه حضور در طرح توسعه میادین نفتی آزادگان شمالی و یادآوران ایران شده اند.

هندی ها نیز پیشنهاداتی در زمینه توسعه میدان فرزاد ارائه کرده اند.

در این بین شرکت سوکار جمهوری آذربایجان هم با ارسال دعوت نامه برای گاز ایران خواستار مشارکت بیشتر تهران در طرح ساخت خط لوله ترانس آناتولین به منظور صادرات گازهای ترش پارس جنوبی به اروپا شده است.

پائولو گنتیلونی وزیر خارجه ایتالیا هم گفته است: ایتالیا علاقه دارد تا به محض آنکه تحریم ها علیه تهران لغو شدند، همکاری ها با ایران را از سر بگیرد.

باب دادلی مدیرعامل بی.پی نیز اعلام کرده بود: به محض لغو تحریمهای ایران، بی.پی فرصتهای موجود در بخشهای بالادستی نفت و گاز این کشور را بررسی خواهد کرد، اما هنوز اهداف تهران برای مدل تازه قراردادهای نفتی این کشور مشخص نیست.

وی گفته بود: ما تا زمانی که تحریمها به طور کامل برداشته نشود، برای بازگشت به پروژه های نفت و گاز ایران محتاط خواهیم بود.

مدیر عامل بی.پی تصریح کرده بود: چنانچه تحریمها لغو شود و فرصت حضور ما در پروژه های نفت و گاز ایران فراهم شود، بدون شک فرصتهای موجود در ایران را بررسی می کنیم، ما هنوز این کار را آغاز نکرده ایم.

دادلی گفت: ما نمی خواهیم تا پیش از لغو تحریمها، قانون را نقض کنیم.

وی افزود: ما بسیار مراقب بوده ایم، نمی‌خواهیم به دور زدن تحریم‌ها متهم شویم زیرا مشکلات بسیاری با نهادهای نظارتی داشته ایم.

علاوه بر این؛ شرکت های بنام دیگری نیز بدنبال ورود به پروژه های نفتی بوده‌اند اما تاکنون مذاکرات هیچ یک تا قبل از نهایی شدن برجام و لغو تحریم های نفتی به قرارداد منجر نشده است.

مالیات مشکلات نفت و گاز وزارت نفت تحریم ها
نرم افزار موبایل ایلنا