کد خبر: 311066 A

رییس ایدرو در گفتگو با ایلنا تاکید کرد :

ایلنا: در بازنگری برنامه راهبردی سازمان نیز بجای رویکرد بنگاه محوری که در سنوات گذشته حاکم بوده است رویکرد صنعت محوری جایگزین شده است.

سید رضا نوروززاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی جهت تکمیل زنجیره ارزش صنعتی کشور انجام شده است ؟ اظهار داشت : تسهیل‌گری، تنظیم گری و بهم رسانی کسب و کار، رفع موانع و مشکلات قانونی کل خوشه صنعت از وظایف عمده این سازمان است، بنابراین هر اقدامی که در یک صنعت خاص مثلا" نساجی، خودرو  و ... توسط این سازمان صورت می گیرد به کل زنجیره ارزش توجه دارد .

وی افزود: در بازنگری برنامه راهبردی سازمان نیز بجای رویکرد بنگاه محوری که در سنوات گذشته حاکم بوده است رویکرد صنعت محوری جایگزین شده است.

رییس ایدرو همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ایدرو برنامه‌ای برای توانمندسازی بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری صنعتی دارد یا خیر ؟ افزود: تجربه تأسیس ایدرو تجربه‌ای بسیار کمیاب در تاریخ ایران است. نبود بخش خصوصی توانمند که بتواند فرآیند صنعتی شدن در ایران را تسریع بخشد موجب شد تا یک سازمان دولتی، با اختیارات فرادولتی ایجاد شود تا به نمایندگی از دولت و در جهت توسعه صنعتی کشور، صنایعی را ایجاد و بعد از تولید، بهره‌برداری و سوددهی آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند.

نوروززاده ادامه داد: این سازمان با ایجاد و راه‌اندازی صنایع کلیدی و بزرگی که وجود آن برای کشور ضرورت داشت و بخش خصوصی به دلیل عدم توان تأمین منابع مالی، ریسک بالا، دیربازده بودن و ... مایل به انجام آن نبود، رسالت زمینه‌سازی و ترغیب‌کنندگی فعالیت بخش خصوصی در جهت ظرفیت‌سازی و توسعه صنعت را به عهده داشته است و با ایجاد و راه‌اندازی واحدهای صنعتی و واگذاری آن به بخش خصوصی، امکان توسعه بخش خصوصی را فراهم می کرد.

وی ادامه داد: توانمندسازی بخش خصوصی مبنی بر ارتقاء توانمندی و حمایت فعال، همدلانه و هوشمندانه از بخش خصوصی به عنوان بازیگران اصلی در زنجیره ارزش، تشخیص شکست‌های بازار، طراحی و پیاده‌سازی استراتژی‌های جبرانی و مکمل و خروج هوشمندانه، از اهداف کلان ایدرو و از ویژگی‌های کارکردی ایدرو است.

رییس ایدرو با بیان اینکه ایدرو و شرکت‌های تابعه آن در بخش‌هایی از کارکرد توسعه مدیریت که متولی مشخص و یا بخش خصوصی توانمند وجود دارد، به صورت مستقیم مداخله نمی‌ کند گفت: ماموریت ما ایجاد حداکثر هم‌افزایی و بهره‌گیری در توسعه مدیریت است و حمایت از بخش خصوصی از مؤلفه‌های ایدرو است .

 وی با بیان اینکه ایدرو نقش تسهیل گرانه و حامی بخش خصوصی دارد افزود: رابطه ایدرو با بخش خصوصی بر پایه اعتماد متقابل است تا جایی‌که انتخاب اول سرمایه‌گذاران بخش خصوصی جهت همکاری در طرح‌های صنعتی پیش‌رو، ایدرو است.

دولت صنعت کسب و کار نساجی گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا