کد خبر: 306925 A

وزیر تجارت فرانسه:

ایلنا: برای استقلال در تولید نهاده‌های دامی در تلاشیم تا بتوانیم تولید پایداری در حوزه محصولات پروتئینی داشته باشیم و توافقات صورت گرفته بین ایران و کشورهای غربی به ویژه تعاملات بین ایران و فرانسه نشان دهنده جدی بودن و پایدار بودن روابط دو کشور است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، استفان لوفل - سخنگوی دولت فرانسه - در نشست خبری مشترک وزیر جهاد کشاورزی و وزیر تجارت فرانسه با خبرنگاران داخلی و خارجی، اظهار کرد: فرانسه برای توسعه همکاری کشاورزی با ایران به ویژه در زمینه‌های تحقیقاتی، آموزشی، تولید بذر، اصلاح ژنتیک، غلات و دام‌های سبک و سنگین، دامپزشکی، روش‌های نوین آبیاری و ... آمادگی کامل دارد.

وی افزود: دیدارهایی که مقامات بلندپایه فرانسه با وزرا و مسئولین جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند نشان دهنده اهداف و اولویت‌های ویژه‌ای است که برای فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است و هم‌اکنون در حال تدارک دیدن شرایطی هستیم که رییس‌جمهور روحانی در 17 نوامبر در فرانسه حضور پیدا خواهند کرد.

لوفل تاکید کرد: در زمینه‌های مختلف اقتصادی مانند حمل و نقل، کشاورزی، توسعه پایدار و پروژه‌های مشترکی مانند امضا و افتتاح پروژه مشترک آبزی‌پروری بین ایران و فرانسه ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد و درصددیم تا اهداف مهم استراتژیک بین دو کشور را بتوانیم با حضور وزرای دو دولت پیگیری و دنبال کنیم بنابراین اهداف و استراتژی‌های همکاری بین ایران و فرانسه بلندمدت خواهد بود.

وزیر کشاورزی، غذا و جنگلداری فرانسه افزود: برای تامین سویا نیازمند واردات هستیم و علیرغم تلاش برای به دست آوردن استقلال در تولید نهاده‌های دامی، برای استفاده از محصولات کشاورزی تراریخته و تغییر ژنیتکی یافته تمایلی وجود ندارد، اما مردم در انتخاب محصولات کشاورزی مختلف تراریخته یا غیرتراریخته حق انتخاب دارند.

وی اعلام کرد:‌ در مورد همکاری‌های آموزشی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی بین ایران و فرانسه نیز تفاهم‌هایی صورت گرفته که به عنوان مثال می‌توانیم به موضوعات فنی مورد تفاهم در زمینه آبیاری، دام و طیور و ... اشاره کرد.

همچنین ماتیاس فکل  وزیر تجارت فرانسه نیز در این نشست خبری بیان داشت: در همکاری‌های بلندمدت با ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی حسن نیت داریم و مصمم هستیم و در کنار ایران خواهیم ماند تا بتوانیم برای پیوستنش به سازمان تجارت جهانی به او کمک کنیم.

وی افزود: همکاری‌های بلندمدت ایران و فرانسه آینده خوب و جاه‌طلبانه‌ای دارد و می‌توانیم موضوعات مختلفی را بر مبنای همین همکاری‌ها مطرح کنیم و توسعه دهیم.

وی ضمن اظهار امیدواری از توسعه همکاری‌های ایران و فرانسه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، افزود: امکانات فرانسه از همین امروز در جهت افزایش مشارکت‌های اقتصادی بین دو کشور در اختیار ایران است و دفتر تجاری مشترک ایران و فرانسه در سفارت این کشور در تهران نیز در همین راستا تشکیل شده است.

وزیر تجارت فرانسه ادامه داد: همکاری‌های مشترک ایران و فرانسه در چارچوب موافقتنامه‌های وین است و کاملا حسن نیت و دقت در این توافقات بین دو کشور وجود دارد.

فکل تاکید کرد: در کنار ایران هستیم تا بتوانیم کاری کنیم که به سازمان تجارت جهانی بپیوندد و فرانسه با توجه به اینکه خیلی سنت‌گراست در زمینه سیاسی و اقتصادی و در سطوح چندجانبه بین‌المللی می‌تواند در کنار ایران باشد.

وی گفت: جدول زمانی برای رفع محدودیت‌های همکاری بین ایران و فرانسه تهیه شده و در خصوص واردات محصولات باغی از ایران نیز با وزیر کشاورزی، غذا و جنگلداری فرانسه در چارچوب مشخص شده‌ای هماهنگ هستیم و بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی ویژه می‌توانیم در تغییراتی که بین وضعیت همکاری دو کشور به وجود می‌آید توسعه واردات محصولات باغی ایرانی را در دستور کار قرار دهیم.

استقلال ایران فرانسه کشاورزی کشورهای غربی
نرم افزار موبایل ایلنا