کد خبر: 298908 A

ایلنا: رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با هدف ارتباط هرچه بیشتر مسئولان با صنایع غذایی از دو واحد بزرگ تولید کننده لبنیات کشور بازدید کردند، چرا که به اعتقاد معاون غذا و دارو در بین صنایع کشور بالاترین سطح اشتغال صنعتی به صنایع غذایی اختصاص دارد.

به گزارش ایلنا و به نقل از کانون انجمن صنایع غذایی، کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران در بازدیدی از دو واحد بزرگ لبنی از برنامه این کانون برای ارتباط هرچه بیشتر مسئولان با صنایع غذایی با هدف ارتقای سطح کیفی محصولات، حفظ امنیت غذایی، تولید ارزش افزوده بیشتر، حمایت از سلامت جامعه و حل معضلات موجود در این صنعت خبر داد و گفت: با رئیس سازمان غذا و دارو قرار گذاشتیم که در طول مواصل زمانی مشخصی از کارخانجات صنایع غذایی دیدار کرده و از نزدیک با چالش ها و نیازهای آنها برای بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی و رقابتی کردن آنها در بازارهای جهانی، آشنا شویم.

وی ادامه داد: در همین راستا بازدیدی از دو واحد بزرگ لبنی کشور با حضور رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو و هدایت حسینی، مدیرکل نظارت و ارزیابی فراورده های خوراکی و آشامیدنی، داشتیم.

رسول دیناروند در حاشیه بازدید از واحد صنایع لبنی با اشاره به شیوع بیاماری تب مالت در برخی از استان های غربی کشورگفت: توصیه قطعی ما به مردم این است که فقط و فقط شیر پاستوریزه مصرف کنند، شیری که در صنعت کشور پاستوریزه بسته‌بندی و در سراسر کشور عرضه می شود و تحت نظارت است و اطمینان به سلامت آن صدها برابر بیشتر از شیری است که به صورت سنتی و فله عرضه می شود.

وی اضافه کرد: نظارت بر سلامت و کیفیت غذا بر عهده سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت است از این رو علاقه‌مند نیستیم مردم شیر و لبنیات سنتی مصرف کنند زیرا هیچ گونه نظارتی بر سلامت و کیفیت آنها وجود ندارد.

دیناروند در عین حال گفت: از بابت کیفیت و سلامت صنایع لبنی، خیال مردم راحت باشد البته ما هم به وظایف نظارتی خود عمل می کنیم.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان علاقه‌مند نیستیم مراکز سنتی لبنی را تعطیل کنیم، اما به مردم اعلام می‌کنیم شیر پاستوریزه مصرف کنند البته با عرضه شیر به صورت سنتی و فله 100 درصد مخالفیم، در بقیه فرآورده‌های لبنی مردم می‌توانند از عرضه فله‌ای مصرف کنند اما نظارت دولت بر حوزه صنعت لبنیات انجام می شود.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه صنایع لبنی ما فعال و بالنده و دارای جایگاه خوب هستند که می‌توانند هم نیاز داخل کشور و هم نیاز بازارهای صادراتی را تأمین کنند افزود: درصد بالایی از اشتغال صنعتی مربوط به صنایع غذایی است و بازدید از واحدهای لبنیات اطراف تهران با هدف حمایت از صنعت لبنیات انجام می شود زیرا از دید وزارت بهداشت یکی از محصولاتی که حمایت از آن و توسعه و تولید و مصرف کالاهای آن به نفع سلامت مردم است شیر و لبنیات البته از نوع کم‌چرب آن است.

دیناروند افزود: اینکه وزارت بهداشت راغب است قیمت شیر افزایش یابد درست منعکس نشده است معتقدیم باید قیمت شیر واقعی شود، البته دولت باید حمایت کند تا هزینه مصرف کننده کمتر شود زیرا صنعت نمی تواند زیان ببیند و کنترل قیمت نباید به گونه ای انجام شود که تولیدکنندگان شیر و صنعت لبنیات، تولید با کیفیت پایین داشته باشند.

وی اضافه کرد: قیمت شیر پرچرب باید بالاتر باشد تا مردم تشویق شوند از شیر و مواد لبنی کم‌چرب استفاده کنند.

دیناروند افزود: سرانه مصرف شیر ما 70 تا 90 لیتر در سال است که باید بتوانیم 50 درصد این میزان را افزایش دهیم، البته در برخی از کشورهای اروپایی سرانه مصرف شیر 300 لیتر در سال است، در مقابل کشورهایی هستند که سرانه مصرف آنها 30 لیتر است.

این مقام مسئول اضافه کرد: امیدواریم با افزایش ظرفیت‌هایی که در صنایع لبنی ایجاد می شود با تأمین نیاز کشورهای اطراف، بازارهای منطقه ای را حفظ کنیم البته هم اکنون صنعت لبنیات ما به ویژه در حوزه بستنی صادرات خوبی دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تخلف در هر صنعتی اتفاق می افتد که ما برخورد می‌کنیم اما مردم اطمینان داشته باشند که بیشتر محصولات صنعتی غذایی، سالم و مورد تأیید ماست.

وی گفت: بیشتر تخلفات در صنایع کوچک لبنی است اما همه تخلفات در این صنایع نبوده است البته برخی مواقع تخلفات عمدی نیست، مانند اصلاح هواساز و جابه‌جایی خط تولید از مواردی است که نمی توان گفت تخلف عمدی است.

اشتغال ایران سازمان غذا و دارو صنایع غذایی لبنیات
نرم افزار موبایل ایلنا