کد خبر: 298823 A

فلاحتیان خبر داد:

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: بدهکاری 280 میلیارد ریالی، کسری بودجه 35 هزار میلیارد ریالی در بخش منابع جاری و 100 هزار میلیارد ریالی در بخش سرمایه ای، اکنون از چالش های مهم صنعت برق کشور به شمار می روند.

به گزارش ایلنا، هوشنگ فلاحتیان در جلسه مشترک اعضای کمیسیون انرژی مجلس با مدیران صنعت برق خراسان در مشهد، گفت: بدهکاری 280 میلیارد ریالی، کسری بودجه 35 هزار میلیارد ریالی در بخش منابع جاری و 100 هزار میلیارد ریالی در بخش سرمایه ای، اکنون از چالش های مهم صنعت برق کشور به شمار می روند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطر نشان کرد: طی دو سال گذشته با ایجاد نیروگاههای جدید، چهار هزار مگاوات برق وارد مدار شده که تا آخر امسال یک هزار مگاوات به این ظرفیت افزوده خواهد شد.

فلاحتیان با اشاره به کاهش سه و نیم درصدی تلفات توزیع برق در سطح کشور گفت: میانگین شاخص تلفات توزیع برق کشور در طول یکسال گذشته از حدود 15 به 11.34 درصد کاهش یافته که دستاورد بزرگی محسوب می شود.

وی با بیان مشکلات رخ داده برای نیروگاههای برق کشور به دلیل کمبود آب گفت: برای رفع این مشکل برای نخستین بار نیروگاه هزار مگاواتی همدان به شبکه فاضلاب شهری وصل شد و همچنین در اقدامی دیگر برج های 'تر' نیروگاه به برج های 'خشک' تبدیل شد.

به گفته وی، این دو اقدام می تواند به عنوان الگویی در سطح کشور برای رفع مشکلات نیروگاههای برق همگام با کمبود آب مطرح باشد.

معاون وزیر نیرو گفت : هم اکنون قبوض برق 70 درصد از مردم ایران اندک و زیر 80 هزار ریال است، درحالیکه همین مردم بین 700 تا 800 هزار ریال قبض موبایل پرداخت می کنند.

فلاحتیان با اشاره به حمایت جدی اعضای کمیسیون انرژی مجلس با تصویب طرح حمایت از صنعت برق کشور گفت: فراهم شدن بستری برای مشکلات برق کشور در بودجه 95 از خواسته های دست اندرکاران صنعت برق در همین راستا به شمار می رود.

وی از مسوولان تقاضا کرد که صنعت برق را با توجه به ظرفیت بالای نیروی انسانی و توانمندی بسیار آنان دریابند، چراکه اگر این اقدام دیر صورت گیرد، خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

انرژی برق سرمایه صنعت کسری بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا