کد خبر: 295478 A

دیدار هیات ایتالیایی با مقامات بانک مرکزی؛

قائم مقام بانک‌مرکزی در ملاقات با هیات اقتصادی ایتالیایی در بانک مرکزی به ارایه سه پیشنهاد‌ در زمینه «تشکیل کارگروه ایفای تعهدات» ، «گسترش روابط بانکی » و « تقویت همکاری های اقتصادی » پرداخت.

قائم مقام بانک‌مرکزی در ملاقات با هیات اقتصادی ایتالیایی در بانک مرکزی به ارایه سه پیشنهاد‌ در زمینه «تشکیل کارگروه ایفای تعهدات» ، «گسترش روابط بانکی » و « تقویت همکاری های اقتصادی » پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی در این ملاقات اکبر کمیجانی ضمن ابراز خوشحالی از دیدار هیات ایتالیایی تصریح کرد: حضورهیات ایتالیایی در کمتر از دو هفته بعد از توافق هسته ای مهم و ارزشمند است و خوشبختانه با تغییرات و اصلاحات دولت یازدهم، زمینه ها به منظور گسترش روابط بانکی فراهم شده است.

قائم مقام بانک مرکزی، ضمن خوشامدگویی به هیات ایتالیایی و اظهار امیدواری نسبت به اثرگذاری حضور این هیات بر تقویت روابط اقتصادی میان دو کشور، توضیحاتی را در خصوص تحولات اخیر اقتصاد ایران ارایه کرد.

قائم مقام بانک مرکزی در این زمینه به توفیق چشمگیر سیاستگذاران اقتصادی ایران در زمینه کنترل نرخ تورم و کاهش آن از نرخ‌های بالای 40 درصد در اوایل تصدی دولت یازدهم به سطح15.6درصد در تیرماه سال 1394، حصول به رشد اقتصادی مثبت 3.0 درصدی در سال 1393 پس از یک دوره رکود اقتصادی در سالهای 1391 و 1392، ثبات مناسب بازار ارز و همچنین بهبود روند سرمایه‌گذاری در کشور و به طور کلی بازگشت ثبات به فضای اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار کشور اشاره داشت.

قائم مقام بانک مرکزی در راستای بهره ‌برداری از فرصت‌های پیش‌آمده در نتیجه توافقات و مذاکرات ایران با گروه کشورهای 1+5، پیشنهادات سه گانه‌ای به شرح زیر را به هیات ایتالیایی ارایه کرد:

پیشنهاد اول: با توجه به اختلال به وجودآمده از محل اعمال تحریم‌ های بین‌المللی بر فرایند تسویه تعهدات خارجی بانکهای ایرانی، کمیته‌ای متشکل از بانک‌های مرکزی ایران و ایتالیا و شرکت بیمه ساچه به منظور فراهم‌سازی شرایط لازم برای ایفای تعهدات بانکهای ایرانی به بانکهای ایتالیایی و ایجاد شرایط مناسب به منظور تداوم همکاری‌های بین بانکی در این زمینه، تشکیل گردد.

پیشنهاد دوم: با توجه به اهمیت روابط بانکی برای گسترش روابط تجاری، همکاری‌های میان دو کشور در زمینه تقویت روابط بانکی تسریع و تقویت شود. دکتر کمیجانی در این زمینه مشخصاً به ایجاد شرایط مناسب برای ایجاد شعب بانکهای ایرانی در ایتالیا به ویژه بانکهای خصوصی، اشاره داشت. لازم به ذکر است که در حال حاضر تنها بانک سپه در شهر رُم شعبه دارد. در همین زمینه بر فعال‌تر شدن شعبه بانک سپه در ایتالیا نیز تاکید شد.

پیشنهاد سوم: تقویت همکاری‌های اقتصادی در زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک به ویژه در زمینه‌هایی که می‌تواند به افزایش توان صادراتی ایران منجر گردد.‌

خانم فدریکو گوییدی،سرپرست هیات ایتالیایی، نیز ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ایران و اهمیت بالای برگزاری جلسه اعضای هیات مزبور با بانک مرکزی، به سابقه تاریخی طولانی و روشن همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور ایران و ایتالیا اشاره و بر لزوم تداوم همکاری‌های گذشته و تسریع در زمینه‌سازی برای بهره‌برداری از فرصت های آتی پس از اجرایی شدن نتایج مذاکرات اخیر، تاکید کرد.

در ادامه جلسه نمایندگانی از شرکت بیمه ساچه، بانک ملی ایتالیا و اتحادیه بانکی ایتالیا نیز ضمن اشاره به تجارت مثبت در زمینه همکاری‌های گذشته میان دو کشور و اهمیت استراتژیک اقتصاد ایران برای فعالین اقتصادی کشور ایتالیا، به ظرفیت ها و شرایط مناسب نظام بانکی و بیمه‌ای و به طور کلی شرایط کسب کار در این کشور برای تقویت همکاری‌های متقابل اقتصادی با ایران تاکید کردند.

در پایان جلسه، دکتر کمیجانی ضمن اشاره به ظرفیت های خالی و جذّاب اقتصاد ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی، نسبت به تشکیل هر چه سریع‌تر کمیته‌های کاری مشترک میان دو کشور در زمینه‌های مختلف تجاری، بانکی و بیمه‌ای ابراز امیدواری کرد و بر تشریک مساعی بانک مرکزی برای بهره‌برداری از ظرفیت های موجود تاکید کرد.

گفتنی است ،هیات اقتصادی ایتالیا که از روز سه‌شنبه مورخ 13/5/1394 وارد ایران شده‌اند، در صبح روز چهارشنبه مورخ 14/5/1394 جلسه مشترکی میان هیات مزبور به سرپرستی خانم فدریکو گوییدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا، قائم مقام و معاون ارزی بانک مرکزی و همچنین تعدادی از مدیران و کارشناسان ارزی این بانک برگزار شد. در این جلسه، نمایندگانی از شرکتها، صنایع، سرمایه‌گذاران، بانکها، اتحادیه بانکی ایتالیا و همچنین شرکت بیمه ساچه، به عنوان یکی از معتبرترین شرکتهای بیمه صادراتی دنیا، خانم فدریکو گوییدی را همراهی می‌کردند که حاکی از علاقه فعالین اقتصادی ایتالیا برای ورود مجدد به اقتصاد ایران پس از حصول به توافقات اخیر در زمینه مذاکرات هسته‌ای است.

ایتالیا بانک مرکزی کسب و کار معاون نظام بانکی
نرم افزار موبایل ایلنا