کد خبر: 293543 A

سیف در جلسه مشترک شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و خصوصی:

ایلنا: رئیس کل بانک مرکزی بر تلاش تمام بانک های کشور برای استفاده حداکثری از ظرفیت دستاوردهای توافق هسته‌ای تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، ولی الله سیف در دهمین جلسه مشترک شورای هماهنگی بانکهای دولتی و خصوصی که صبح روز جاری به میزبانی بانک پارسیان برگزار شد، گفت: برای برقراری ارتباط موثر با نظام بانکی دنیا و بهره مندی از ظرفیت تحولات جدید، لازم است بانکهای ایرانی به استانداردهای جدید مجهز شوند. دیگر با شرایط گذشته نمی‌توانیم به بانکداری بین‌المللی بپیوندیم و در این مسیر، بانک مرکزی با همه توان در خدمت نظام بانکی خواهد بود.

در این جلسه سیف از همکاران خود خواست برای تضمین موفقیت بیشتر نظام بانکی تلاش کنند و هماهنگی عملی بیشتری با یکدیگر در بخشهای مختلف از جمله نرخ سود سپرده و رعایت سایر الزامات قانونی و توافقهای بین بانکی داشته باشند.

وی با اشاره به مطالعات و پژوهشهای انجام شده در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی درباره وضعیت بانکهای کشور، بر لزوم حرکت جدی تر و مستمر بانکهای دولتی و خصوصی به سمت استحکام صورتهای مالی، رعایت دقیق نسبت ذخایر قانونی و پیروی از استانداردهای روز بین‌المللی تاکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با تشکر از بانکهایی که خدمات خود را به موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز قطع کرده اند، خواست ارائه اندک خدمات باقی مانده به این گونه موسسات نیز به طور کامل متوقف شود.

سیف در بخش دیگری از سخنانش درباره اهتمام نظام بانکی نسبت به کاهش مطالبات غیرجاری، افزود: خوشبختانه دراین زمینه همدلی و همکاری خوبی با سایر دستگاهها و از جمله قوه قضائیه شکل گرفته است. دراین مسیر لازم است بانکها بر ارائه واقع بینانه و شفاف مطالبات غیرجاری و معوق خود بدون هرگونه واهمه‌ای اقدام کنند تا پس از روشن شدن صورت مساله، بانک مرکزی و سایر دستگاههای نظارتی قدم های مثبتی را برای حل مسائل بردارند.

همچنین در ابتدای این نشست، کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان به موضوع هم افزایی نظام بانکی در شرایط جدید اشاره کرد و افزود: با توجه به موفقیت های کسب شده دولت تدبیر و امید در رابطه با مذاکرات هسته ای، همبستگی و همدلی بیشتر شبکه بانکی هم در درون خود شبکه بانکی و هم سایر ارکان تصمیم گیرنده در اقتصاد کشور لازم است و لذا باید هم راستا با جزئیات توافق در جهت هماهنگی نظام بانکی حرکت و با دقت نظر کامل و متانت، برنامه ریزی و اقدام کنیم.

رییس بانک مرکزی جلسه مشترک شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و خصوصی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر