کد خبر: 293330 A

ایلنا گزارش می‌دهد:

ایلنا: پس از توافق وین سرمایه گذاران و بازرگانان خارجی تمایل خود را برای حضور در ایران نشان دادند مضاف بر اینکه بنا بر آمار بین المللی پول های بلوکه شده ایران در خارج بیش از 100 میلیارد دلار است و همین امر سبب شده که شرکت های خارجی برای حضور در ایران رقابت کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از واشنگتن پست؛ شرکت‌های آمریکایی اکنون بیش از همتایان اروپایی خود اشتیاق حضور در ایران را دارند. با اینکه توافق بین المللی صورت گرفته است؛ اما همچنان شرکت‌های آمریکایی برای حضور در  بازار ایران تردید دارند که این امر به سبب مجازات های سنگینی است که دولت برای آنها در نظر گرفته است.

ویلیام ماکلون وکیل حقوقی در امور تحریم‌ها در گفتگو با این روزنامه از مراجعه زیاد صاحبان مشاغل به وی و همکارانش در خصوص چگونگی حضور در بازار ایران خبر داد.

وی گفت: سوال رایج این شرکتها معمولا نحوه چگونگی شراکت و یا سرمایه گزاری مشترک با شرکت‌های ایرانی است.

ویلیام ماتکینز یکی دیگر از حقوقدان‌های امور تحریم نیز با اشاره به اشتیاق شرکت‌های آمریکایی برای حضور در ایران می‌گوید: ما به تمامی آنها هشدار دادیم که فقط قرار است تحریم‌هایی که مختص به فعالیت هسته‌ای ایران است لغو شود و هنوز تحریم‌های نقض حقوق بشر و تروریستی که در سال 2005 وضع شده بر قوت خود باقی است؛ اما این شرکتها می‌توانند با همکاری شرکت یا کشور واسطه به نوعی در بازار ایران حضور داشته باشند، تمایل این شرکتها خرید نفت و صنایع وابسته به آن و سیستم بانکی است.

به گزارش واشنگتن پست اقتصاد آمریکا در آستانه فصل جدیدی است تا چندی دیگر تحریم‌های کوبا به طور کامل رفع می‌شود و با توجه به نزدیکی این دو کشور با یکدیگر انتظار می‌رود حتی شرکت‌های کوچک آمریکایی در کوبا نمایندگی تاسیس کنند، در بازار ایران نیز با توجه به تحریم‌های باقی مانده ایران شرکت‌های آمریکایی با اندکی خلاقیت و کمک از دیگر شرکای خود می‌توانند از بازار ایران استفاده کنند.

شرکت‌های اروپایی

شرکت‌های اروپایی برای حضور در ایران از همین حال برنامه‌ریزی خود را آغاز کرده‌اند و با حمایتی که از سوی سیاستمداران این کشورها به عمل آمده؛ به نظر می‌رسد حضور پرقدرتی در ایران داشته باشند، هرچند برای اتمام پروسه تحریم و جابجایی سرمایه‌ها از طریق سیستم بانکی به 6 ماه زمان نیاز دارند.

ماکلون با بیان اینکه شرکت‌های آمریکایی نمی‌توانند با همتایان اروپایی خود رقابت کنند پیشنهاد داد که این شرکتها تمرکز خود را بر روی مسائل دیگر بگذارند زیرا اروپاییان از قبل سابقه حضور در ایران را دارند و برخی از تحریم‌های اعمال شده آمریکا فقط مختص به شرکتهای ثبت شده در این کشور است و شامل اروپاییان نمی‌شود.

کریس شرودر یکی از سرمایه‌گذاران آمریکایی که به تازگی سفری تفریحی به ایران داشته است در این باره می‌گوید:  فضای سرمایه‌گذاری در ایران بسیار مساعد است و می‌توان گفت اکثریت مردم اعم از کارگران و صاحبان مشاغل از حضور شرکت‌های آمریکایی استقبال می‌کنند؛ اما اقلیتی محدود مخالف این امر هستند و این افراد و گروه‌ها بیشتر ابزارهای قدرت را در دست دارند و به طور کلی وضعیت ایران بسیار شبیه روسیه است که جوانان با استعداد و مستعد در اختیار دارد ولی امکان فضا دادن به آنها را ندارد.

شرودر به شرکت‌های روسی و چینی اشاره می‌کند و به اروپایی‌ها در این خصوص هشدار می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از علل مخالفت اقلیت‌ها با حضور آمریکایی‌ها و اروپایی در ایران قراردادهای مشترک اقتصادی است که افراد این طیف با شرکت‌های روسی و چینی دارند و بیشتر منافع آنها از این طریق تامین می‌شود در صورتیکه با حضور شرکت‌های غربی و تکنولوژی و تنوع که آنها در اختیار دارند عملا مصرف کننده و صنایع تولیدی ایران به سمت آنها تمایل پیدا می‌کنند همانطور که در سال 2000 این شرکت‌های اروپایی بودند که ماشین آلات و لوازم فنی صنایع ایران را تامین می‌کردند.

شرودر در پایان به مقامات آمریکایی هشدار می‌دهد که با توجه به وضعیت داخلی آمریکا و رکود اقتصادی حاکم بر چین اگر به کمپانی‌های آمریکایی اهمیت می‌دهد می‌بایست راهکاری برای حضور در بازا ایران فراهم کند و این بازار بکر را به اروپاییان نسپارد.

ایران پول دولت رقابت سرمایه گذاران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر