کد خبر: 289767 A

ایلنا: استان چهارمحال و بختیاری در بخش میانی زاگرس مرتفع دارای منابع غنی آب‌های سطحی ولی منابع آب زیرزمینی آبرفتی ضعیفی است. هرچند در این استان چشمه‌های متعدد در بخش‌های غرب و جنوب‌غربی جریان دارند ولی همه منابع آب زیر زمینی واقع در این نواحی از نوع کارستیک هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، استان چهارمحال و بختیاری با وجود بهره گیری از منابع غنی آب های سطحی به دلیل افزایش برداشت بدلیل تمرکز جمعیت و توسعه‌های صنعتی و کشاورزی در نواحی مرکز و شرق این استان که در دشت‌هائی چون شهرکرد، سفیددشت و کیار واقع شده‌اند باعث افت شدید سفره‌های آب زیرزمینی شده است؛ علاوه بر این اجرای طرح عای عمرانی منابع مهم آبی در این منطقه را مورد تهدید قرارداده است که موجب کاهش فعالیت کشاورزی و بروز مشکلاتی در تامین معیشت مردم این منطقه خواهد شد.

ساخت تونل سبزکوه در این منطقه که تهدیدی برای یکی از بهترین تالاب های بین المللی کشور (چغاخور) است؛ مردم استان چهارمحال و بختیاری را بر آن داشت که با برگزاری سوگواری نمادین در روستای چغاخور بر سر چشمه خشکیده الوقره و متعاقب شکل گیری اعتراضات گسترده مردمی به ساخت تونل سبزکوه  با تهیه طوماری با سه هزار امضا خطاب به رئیس جمهور خواهان توقف ساخت این تونل شوند.

سمیه صالحی پور یکی از اعضای کمپین مردمی نجات زاگرس مهربان در گفت و گو با خبرنگار  ایلنا گفت: از آنجا که مسئولان استان بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی همچنان بر ساخت تونل سبز کوه اصرار دارند مردم استان چهار محال و بختیاری طی نامه‌ای با امضا سه هزار نفر قصد دارند با ارسال نامه به رئیس جمهور ضمن اعتراض به این روند خواستار برخورد قضایی با  عوامل پیگیر ساخت تونل سبزکوه شوند.

این فعال زیست محیطی تاکید کرد: پیش از این خانم ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در نامه‌ای به استاندار استان چهار محال و بختیاری خواستار توقف پروژه و جلوگیری از ساخت تونل سبز کوه شده بود؛ اما این پروژه متوقف نشده است.

سمیه صالحی‌پور افزود: ابعاد فاجعه آنچنان وسیع است که به جز تالاب بین المللی چغاخور چشمه‌های مهمی در شهرها و روستاهای مختلف منطقه با خطر خشک شدن رو به رو هستند.

بر اساس این گزارش، تالاب بین‌المللی چغاخور با مساحتی حدود ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار (۳۸۳۰ متر) در نزدیکی شهر بلداجی واقع گردیده‌است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد-خوزستان  قرار گرفته و از شهر کرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد. فضای وسیع، هوای مطبوع، چشم‌اندازهای زیبا و وجود انواع پرندگان مهاجر و بومی همراه آداب و رسوم اصیل بختیاری ها  این تالاب را در ردیف یکی از کانون‌های مهم جذب گردشگری در استان چهارمحال بختیاری قرار داده‌است. دهکده سیاحتی چغاخور از طرح‌های گردشگری این تالاب می‌باشد که در فضایی به وسعت ۲۰ هکتار از زمینهای حاشیه تالاب سد چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری اجرا می‌باشد و این تالاب با وجود تمام جذابیت های گردشگری و نقش مهمی که در زندگی مردم این منطقه دارد در خطر نابودی قرار گرفته است.

 

photo275385271886915682

 

 

استان چهارمحال و بختیاری تالاب چهار محال و بختیاری رئیس جمهور زیست محیطی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر