کد خبر: 287023 A

تدبیر وزارت نفت برای رفع محدودیت صادرات گازمایع

ایلنا: مشاور وزیر نفت در امور راهبردی از خرید ١٧ فروند کشتی حمل گاز مایع (ال پی جی ) از ابتدای دولت یازدهم و کاهش محدودیت حمل و صادرات آن خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمد سوری با اشاره به این که در سالهای گذشته بدلیل کمبود کشتی نمی توانستیم بخشی از محصولات پتروشیمی و ال پی جی را صادر کنیم، افزود: در کمتر از دو سال گذشته با خرید ١٥ فروند کشتی و پیوستن آن به ناوگان دریایی کشور، امکان صادرات این محصولات تسهیل شده است.

وی با بیان این که پیش از خرید این کشتی ها کمتر از  هشت فروند کشتی برای حمل و نقل ال پی جی و محصولات پتروشیمی وجود داشت، افزود: با اضافه شدن ١٥ کشتی یاد شده امیدواریم صادرات این محصولات افزایش پیدا کند، اگرچه در این زمینه همچنان کمبودهای وجود دارد.

مشاور وزیر نفت در امور راهبردی وزارت نفت درباره این که این تعداد کشتی از سوی چه بخشی خریداری شده، گفت: پنج کشتی از سوی شرکت ملی نفتکش خریداری شده که یکی از آنها از گذشته سفارش داده شده بود و اکنون تحویل شده است و بقیه کشتی ها نیز از سوی بخش خصوصی تامین شده است.

وی افزود: با ورود این تعداد کشتی ظرفیت حمل گاز مایع افزایش قابل ملاحظه ای یافته و محدودیتهای صادرات و حمل و نقل دریایی گاز مایع به حداقل رسیده است.

ال.پی.جی یکی از محصولات جانبی نفت و شامل پروپان، پروپیلن، بوتان و بوتیلن در نسبت های مختلف است. قسمت عمده ال.پی.جی از پروپان و بوتان با نسبتی تقریبا مساوی ترکیب شده است. در کشورهایی که نفت برداشت شده با مقدار قابل توجهی گاز همراه است، تولید ال.پی.جی از این گازها کاملاً به صرفه است.

دولت کشتی گاز نفت وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر