کد خبر: 285403 A

معاون وزیر نیرو در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: فلاحتیان با اشاره به اینکه در آینده نزدیک نرخ خرید تضمینی انواع انرژی های تجدید پذیر بزودی اعلام می شود، تصریح کرد: این آمادگی وجود دارد که در قالب قراردادهای درازمدت به خرید تضمینی برق تولیدی این نیروگاه ها از بخش خصوصی اقدام کنیم.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه پتانسیل های زیادی برای نصب نیروگاه های بادی در کشور وجود دارد، گفت:  در حال حاضر در کنار 73 هزار ظرفیت نیروگاهی متاسفانه 250 مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی و سایر نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور داریم و قطعا در راستای حفظ محیط زیست و استفاده بیشتر از انرژی خورشیدی و بادی باید تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک نرخ خرید تضمینی انواع انرژی های تجدید پذیر اعلام می شود، تصریح کرد: این آمادگی وجود دارد که در قالب قراردادهای درازمدت به خرید تضمینی برق تولیدی این نیروگاه ها از بخش خصوصی اقدام کنیم.

فلاحتیان اظهار داشت: در حال حاضر حدود 95 درصد برق کشور از نیروگاه های حرارتی یعنی با استفاده از سوخت های فسیلی تامین می شود در حالی که در کشورهای توسعه یافته صنعتی و در حال توسعه رشد قابل توجهی در نصب نیروگاه های تجدید پذیر صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی کرده ایم که هم در ساخت نیروگاه خورشیدی و بادی خودکفا شویم و هم اینکه زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کنیم لذا در اواسط سال جاری اتمام عملیات ساخت پروژه توربین های 2.5 مگاواتی و تولید صددرصد داخلی احداث نیروگاههای 2.5 مگاواتی را اعلام می کنیم.

معاون وزیر نیرو با اشاره به راهبرد وزارت نیرو مبتنی بر توسعه نیروگاه های بادی و خورشیدی گفت: برنامه ما این است که بتوانیم در سبد تولید برق ایجاد تنوع بیشتری کنیم لذا هم شرایط برای سرمایه گذاری و هم خرید برق تضمینی از این نیروگاه ها و هم مطالعات و پتانسیل سنجی در نقاط مختلف کشور در حال انجام است و این نوید را به سرمایه گذاران داخلی و خارجی که این روزها به کرات در وزارت نیرو رفت و آمد می کنند؛ می دهیم که صنعت برق کشور و وزارت نیرو بدون شک با برنامه ریزی  در سالهای آینده سهم بیشتری از محل نیروگاه های تجدیدپذیر خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر مزرعه های نیروگاه بادی در بسته های 20 و 40 مگاواتی در کشور داریم و قرارداد احداث 1000 مگاوات نیروگاه بادی جدید نیز با بخش خصوصی امضا شده که بصورت مزرعه های بادی و پارک بادی است و در سال آینده مردم مزرعه های بادی را در سراسر کشور رویت می کنند.

انرژی بخش خصوصی برق سرمایه گذاری نیروگاه بادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر