کد خبر: 284484 A

خبرگزاری فرانسه و رویترز گزارش دادند؛

وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در سخنرانی خود در آکادمی دیپلماتیک بین المللی فرانسه، با اعلام ظرفیت سرمایه‌گذاری 80 میلیارد دلاری در حوزه حمل ونقل ایران به فرانسوی‌ها هشدار داد چنانچه موضع خود را در قبال ایران تغییر ندهد با خطر از دست دادن این فرصت روبرو خواهند بود.

به گزارش ایلنا و به نقل از مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، خبرگزاری رویترز در گزارشی از پاریس به نقل از وزیر راه و شهرسازی کشورمان نوشت: هیچ استراتژی در مورد ایران در فرانسه وجود ندارد و این مایه تاسف است  و دیر یا زود مسئله هسته ای حل خواهد شد و فرانسه اکنون باید درباره موضع خود تصمیم گیری کند.

عباس آخوندی در سخنرانی خود در آکادمی دیپلماتیک بین المللی فرانسه اظهار داشت: به محض اینکه تحریم ها کاهش یابد، ایران صنعت هواپیمایی کشوری را در اولویت قرار خواهد داد زیرا ناوگان فرسوده با خطر خارج شده از رده در 10 سال آینده مواجه است.

وی تاکید کرد: ما به فکر احیای ناوگان هوایی خود هستیم. 300 تا 400 فروند هواپیمای جدید با ارزش حدود 20 میلیارد دلار نیاز داریم.

وزیر راه و شهرسازی در جمع گروهی از دیپلمات‌ها، اندیشمندان، محققین و خبرنگاران در پاریس اظهار داشت: برخلاف برخی دیدگاه های متعصبانه در غرب ، تهران قصد ندارد تدابیر مقابله جویانه را به هنگام نهایی شدن قراردادها اتخاذ کند.

رویترز نوشت: آخوندی که برای شرکت در نمایشگاه هوایی پاریس به فرانسه سفر کرده است با مدیران شرکت های فرانسوی از جمله تالس و ایرباس نیز دیدار و گفتگو داشته است.

بنابر اعلام این خبرگزاری،  سفیر ایران در فرانسه هفته گذشته به خبرنگاران اعلام کرد تهران با شرکت های آمریکایی از جمله بوئینگ که رقیب اصلی ایرباس است وارد گفتگو شده است.

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرانسه زبان 'زون بورس' وزیر راه و شهرسازی در سخنرانی خود در آکادمی دیپلماتیک بین المللی فرانسه بیان داشت:  یک رقابت بین المللی جریان خواهد داشت اما هرگز به خودمان اجازه نخواهیم داد که بار دیگر به لحاظ اقتصادی تحت سلطه غرب قرار بگیریم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ظرفیت‌های سرمایه گذاری در حوزه ریلی شامل 25 میلیارد دلار و در بخش جاده‌ای از جمله ساخت آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها 30 میلیارد دلار است.

بنابر این گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس گزارش داد که وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد فرانسه در برابر فرصت های عظیم اقتصادی که در صورت توافق درباره برنامه هسته ای ایران ، به وجود می آید، سرانجام از خود واقعگرایی نشان دهد.

این خبرگزاری به نقل از آخوندی یادآور شد: ایران اهمیت زیادی برای فرانسه قایل است. اما چگونه فرانسه ایران را می بیند،‌جایگاه ایران در سیاست خارجی فرانسه چیست ،‌روابط اقتصادی و تجاری ؟ من فکر می کنم اجماعی وجود ندارد و فرانسه در قبال ایران راهبردی ندارد.

آخوندی با اشاره به بازارهای بالقوه فراوان در ایران گفت:« من مطمئن هستم مقامات اقتصادی واقعگراتر از سیاستمداران هستند و آنها موفق خواهند شد منطق خود را حاکم کنند.»

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: این وزیر ایرانی که به ویژه به نمایشگاه هوافضای بورژه رفته است، گفتگوهایی با مدیران شرکت های فرانسوی از جمله گروه الکترونیکی و دفاعی تال داشته است. در صورت توافق،  لغو تحریم ها به شرکت های خارجی امکان خواهد داد فعالیت های خود را در کشوری  که در آن فرصت های تجاری زیادی وجود دارد؛ ازسرگیرند.

وزیر راه و شهرسازی در پاریس ضمن سخنرانی در آکادمی دیپلماتیک بین المللی با موضوع اقتصاد ایران در چشم‌انداز لغو تحریم‌های بین‌المللی با رئیس اجرایی گروه ایرباس و وزیر مسکن فرانسه و دبیر دولت فرانسه در امور حمل ونقل دیدار و مذاکره کرد.

هدف ایران از شرکت در این نمایشگاه مذاکره و گفت وگو با عرضه‌کنندگان درجه یک ناوگان هوایی در جهان به منظور تشویق فروش هواپیما به ایران و همچنین دعوت به سرمایه‌گذاری در توسعه فرودگاه‌ها به ویژه در بخش تجهیزات ناوبری است.

وزیر راه و شهرسازی رویترز تحریم های هوایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر