کد خبر: 283755 A

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تاکید کرد:

ایلنا: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: باید روی سازگاری و کاهش آثار تغییر اقلیم کار جدی و اقدام اساسی صورت بگیرد.

به گزارش ایلنا، "رحیم میدانی" در کارگاه تخصصی برنامه آسیایی G-WADI و برنامه ابتکار بین‌المللی خشکسالی، اظهار داشت: کشور ما در مواجهه با تغییرات اقلیم و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی دچار مشکلاتی شده و عزم وزارت نیرو و بخش آب کشور برای حل این مسائل بسیار جدی است.

وی با بیان اینکه ایران از پدیده تغییر اقلیم آسیب‌پذیر شده است، گفت: منابع آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب در سال به 104 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است؛ همچنین به دلیل پدیده تغییر اقلیم دمای هوا 1.5 درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است که این موضوع باعث افزایش تبخیر شده است.

وی تغییر الگوی بارش را از دیگر اثرهای تغییر اقلیم عنوان کرد و گفت: به‌رغم کاهش 10 درصدی بارش‌ها، میزان روان‌آب‌ها 25 درصد کاهش یافته است و این موضوع نشان می‌دهد که باید روی سازگاری و کاهش آثار تغییر اقلیم کار جدی صورت بگیرد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تاکید بر اینکه موضوع منابع آب زیرزمینی پیچیده‌تر از تغییر اقلیم است، گفت: سالانه حدود 6 میلیارد مترمکعب از ظرفیت سفره‌های زیرزمینی بیشتر برداشت می‌شود.

وی یادآور شد: اضافه برداشت‌ها از منابع زیرزمینی از زمان طبیعی بودن بارش‌ها وجود داشت، اما این روند باید در شرایط کنونی تغییر کند.

میدانی با اشاره به لزوم توجه به همه جنبه‌های مدیریت منابع آب خطاب به کارشناسان و مدیران آب کشور، گفت: جنبه‌های مغفول مانده از الزام‌های مدیریت منابع آب باید مورد توجه همه قرار گیرد و در این راستا اقدامات اصلاحی انجام شده و نگاه جدیدی به مدیریت منابع آب به ویژه در بخش اطلاع‌رسانی و آگاهی عمومی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اگر کماکان نگاه پروژه محور به منابع آب داشته باشیم خدمتی به بخش آب کشور نکرده‌ایم و در صورت دنبال نکردن احیای منابع زیرزمینی یکی از عظیم‌ترین ثروت‌های ملی از دست می‌رود.

میدانی خاطرنشان کرد: بر اساس محاسبه صورت گرفته برای تامین یک لیتر در ثانیه آب زیرزمینی به ده میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز است.

وی یادآور شد: ما با اعتقادی عمیق در یک دوره 20 ساله منابع آب زیرزمینی را احیا می‌کنیم.

 

ایران خشکسالی معاون وزیر تغییر اقلیم آب زیرزمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر