کد خبر: 281906 A

پس از بازگشت از اجلاس اوپک؛

وزیر نفت با اشاره به نامه ایران به اوپک در نشست ١٦٧، گفت: برای افزایش تولید و بازگشت به بازار نیازی به مجوز نداریم و سهم خود را به دیگران واگذار نمی کنیم.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه پس از بازگشت از نشست ١٦٧ سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گفت و گو با واحد خبر رادیو، درباره نتایج سفر خود، با اشاره به نامه ای که از سوی ایران در اختیار وزیران نفت اوپک قرار گرفت، افزود: پیش از نشست ١٦٧ نامه ای مبنی بر اعلام آمادگی ایران برای بازگشت به بازار جهانی بلافاصله پس از لغو تحریم ها به اوپک نوشتیم که به همه وزیران این سازمان نیز تحویل شد.

وی با بیان اینکه در نامه ارسالی به اوپک عنوان کردیم که پس از لغو تحریم ها ما به بازار باز می گردیم و شما هم باید این مسئله را در تولید خود منظور کنید، تصریح کرد: این موضوع حق ماست و برای این کار منتظر اجازه کسی نمی مانیم.

وزیر نفت تاکید کرد: ما برای افزایش تولید و بازگشت به بازار، حداقل تا سهمیه ای که پیش تر به طور سنتی داشتیم، نیازی به مجوز کسی نداریم.

وی درباره تحلیل خود از بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت خام بعد از لغو تحریم ها، تصریح کرد: به اعتقاد من اوپک به سرعت خود را با این مسئله تطبیق می دهد و جا برای ما باز می شود.

زنگنه ادامه داد: منظورم از باز شدن جا برای ایران، تنها بحث فروش نیست، بلکه بیشتر از میان بردن تاثیر منفی روی قیمت هاست که این مسئله برای ما بسیار مهم است و تحت هیچ شرایطی نمی توانیم سهمی را که پیش از تحریم ها داشتیم، به دیگران واگذار کنیم.

وزیر نفت درباره دیدارهای خود با مدیران شرکت های بزرگ نفتی در حاشیه نشست ١٦٧ و سمینار دو روزه اوپک، گفت: بیشتر شرکت ها تمایل داشتند به ایران بازگردند و در پروژه های نفت و گاز کشور فعالیت کنند، ضمن اینکه درباره مدل تازه قراردادهای نفتی ایران(IPC) صحبت کردند، ما نیز زمینه ها و اولویت های موجود را در این باره توضیح دادیم.

وی ادامه داد: همه شرکت های نفت و گاز بین المللی منتظر لغو تحریم های ایران هستند تا بتوانند روی پروژه های اولویت دار ایران کار کنند.

اوپک ایران نفت صادر کننده اجلاس اوپک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر