کد خبر: 272255 A

ایلنا: ترجیح سازمان غذاو دارو این است که درج شناسه‌ها توسط خود شرکت صاحب پروانه در بدو تولید است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد آقایی، دبیرکل مجمع واردات در مراسم اهدای گواهی نامه‌های مسئولین فنی شرکتهای واردکننده فراورده‌های آرایشی و بهداشتی که شب گذشته با حضور معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو در محل مجمع واردات برگزار شد اظهار داشت: رصد فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی در تهران و شهرستان‌ها نشان می‌دهد که تجارت غیررسمی این اقلام چندین برابر واردات یک میلیارد دلاری است که به‌صورت قانونی انجام می‌شود.

وی با اشاره به نقش واردکنندگان کالاهای سلامت محور در تامین بهداشت و سلامت جامعه اظهار داشت: امنیت و ایمنی کالاهای سلامت محور وابستگی تام به توانمندی و تعهد پذیری مسئولین فنی شرکتهای واردکننده اقلام غذایی، آرایشی و بهداشتی، دارویی و مکمل‌های غذایی دارد و مراجع تصمیم ساز باید هر چه بیشتر در مسیر هویت بخشی به این بخش از جامعه گام بردارند.

 وی افزود: مسئولین فنی، زبان مشترک میان سازمان غذا-دارو و شرکتهای واردکننده فراورده‌های سلامت محور هستند و می‌توانند رویکردهای سازمان غذا و دارو را بهتر و سریع‌تر در فرایند واردات پیاده سازی کنند خصوصا در بحث روش‌های اجرای سامانه رهگیری و رهیابی فرآورده‌های سلامت این موضوع از حساسیت بیشتری برخوردار است.

به گفته آقایی نظارت دقیق و قانونمند از سوی مسئولین فنی، علاوه بر اینکه می‌تواند فراهم کننده زمینه توسعه کالاهای سلامت محور شود، می‌تواند موجبات کاهش پدیده شوم قاچاق را نیز ایجاد کند.

دبیرکل مجمع واردات ضمن قدردانی از تلاشهای سازمان غذا و دارو افزود: به همین منظور در دهه فجر سال گذشته، اولین دوره آموزشی مسئولین فنی شرکتهای واردکننده فراورده‌های آرایشی و بهداشتی با همکاری سازمان غذا و دارو در مجمع واردات برگزار شد و خوشبختانه امروز شاهد اهدای گواهی نامه‌های ایشان با حضور مدیران سازمان غذا و دارو هستیم.

وی تصریح کرد: کلیه تشکل‌ها باید آموزش و توانمند سازی مسئولین فنی را بعنوان یکی از مقدمات ضروری برای کاهش بروکراسی اداری و تفویض مسئولیت‌های بیشتر به مسئولین فنی در دستور کار خود قرار دهند.

آقایی تصریح کرد: تلاش ساختارمند برای افزایش آگاهی‌ها و توانمندی‌های مسئولین فنی یک گام رو به جلو برای تحقق دولت سلامت محور خواهد بود.

دبیرکل مجمع واردات مجمع واردات با اشاره به این موضوع که در شیوه جدید نصب برچسب اصالت که از سوی سازمان غذا و دارو ابلاغ شده، قابلیت انجام کلیه مراحل توسط مسئولین فنی شرکت‌ها از طریق سامانه مربوطه پیش بینی شده است ولی متاسفانه با توجه به گزارشات رسیده و بررسی‌های صورت گرفته در سطح عرضه، هنوز خطاهایی در این خصوص مشاهده می‌شود.

در ادامه عبدالهی اصل، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو در مورد خطاهای مشاهده شده در برچسب اصالت و ابهاماتی که در این خصوص برای مردم وجود دارد، گفت: «عدم مطابقت بارکد اصلی و شماره سری ساخت روی جعبه‌ها با آنچه برروی شناسه‌ها درج می‌شود»، «کیفیت نامناسب برچسب‌ها اعم از عدم وجود برش امنیتی، قابل جدا شدن و پرینت نامناسب»، «درج برچسب در محل نامناسب و استفاده از آن بعنوان پلمپ درب»، واگذاری امور چاپ و الصاق برچسب توسط مجری به کسانی که دارای قرارداد رسمی با شرکت مجری نیستند و استفاده از نیروهای شرکت‌های خدماتی آموزش ندیده از مهم‌ترین تخلفات مشاهده شده است.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: بهترین محل درج شناسه در یک وجه کف یا درب بدون خم شدن است.

وی ادامه داد: ترجیح سازمان غذاو دارو این است که درج شناسه‌ها توسط خود شرکت صاحب پروانه در بدو تولید است.

به گفته معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو طبق ماده ۹ دستورالعمل اجرایی نظام ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت، این اقدام منجر به تعلیق فعالیت شرکت متخلف می‌شود.

در این مراسم محمد پورخسروانی، رئیس کمیسیون فراورده‌های آرایشی و بهداشتی مجمع واردات نیز ضمن تاکید بر نقش مسئولین فنی اظهار داشت: بازار لوازم آرایشی با داشتن حداقل ۱۵ میلیون مشتری در کشور رشد سالانه خود را هم دارد و برای محدود سازی قاچاق باید هرچه زود‌تر سیاست تسهیل واردات قانونی پیاده سازی شود.

وی با اشاره به معضلات و دست اندازهای مقابل واردکنندگان رسمی افزود: هر روز که کالای یک تاجر در گمرک متوقف می‌ماند معادل یک درصد ارزش آن کالا ضرر و زیان به شرکت واردکننده کالا وارد می‌شود.

وی ادامه داد: واردکنندگان درحالتی باید مالیات ارزش افزوده کالاهای خود را به حساب دولت واریز کنند که هنوز وجه فروش ودیعه دار خود را دریافت نکرده‌اند

به گفته رئیس کمیسیون فراورده‌های آرایشی و بهداشتی مجمع واردات، تا این شرایط پا برجاست، واردکننده رسمی از قاچاقچی هر روز عقب‌تر از روز قبل می‌افتد و در ‌‌نهایت بازار را به کالای فاقد شناسنامه واگذار می‌کند.

پورخسرانی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی مسئولین فنی و اهتمام سازمان غذا و دارو نسبت این موضوع می‌تواند زمینه ساز تسهیل تامین کالاهای شناسنامه دار شده و کشور را از یک فاحعه ملی در امان بدارد.

رئیس کمیسیون فراورده‌های آرایشی و بهداشتی مجمع واردات تاکید کرد: متاسفانه سهم عمده‌ای از واردات لوازم آرایشی و بهداشتی را قاچاق تشکیل می‌دهد و این بسیار خطرناک است. و همانطور که رئیس محترم سازمان غذا و دارو تاکید کرده‌اند باید واردات این کالا‌ها به نوعی مدیریت شود که نیاز به قاچاق به حداقل برسد. و در این میان مسئولین فنی تکیه‌گاه دولت برای سیاستهای مبارزه با قاچاق هستند

وی ضمن تقدیر از اظهارات دکتر دیناروند که تاکید کرده بود «سیاست سازمان غذا و دارو این است که کالاهای معتبر از منابع معتبر را وارد کشور شود» تصریح کرد: نقش مسئولین فنی برای تحقق این شعار بسیار حساس است و سازمان غذا و دارو باید نسبت به جایگاه مسئولین فنی توجه بیشتری داشته و برنامه‌های مشخصی را برای ارتقاء جایگاه آن‌ها در نظام سلامت ترتیب دهد.

20 21 22 24 25
دارو دلار قاچاق واردات کالاهای سلامت محور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر