کد خبر: 270031 A

جمهوری اسلامی ایران روز شنبه مورخ 15 فروردین 1394 برابر با 4 آوریل 2015، به عنوان سی و چهارمین عضو موسس بانک سرمایه گذاری در زیرساخت آسیا پذیرفته شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، تاکنون 57 کشور جهان متقاضی عضویت در این بانک بین المللی بوده اند که از این میان، عضویت 35 کشور نهایی شده و عضویت بقیه کشورها در حال بررسی می باشد.

بانک سرمایه گذاری در زیرساخت آسیا اولین ساختار جدید بانکی بین المللی در قاره آسیاست که تحت تسلط کشورهای بنیانگذار نظام بانکی بین المللی برتون وودز نمی باشد.

چین، هند، مالزی، اندونزی، سنگاپور، تایلند، قزاقستان، عربستان، کویت، عمان، قطر، برونئی دارالسلام، کامبوج، لائوس، میانمار، فیلیپین، ویتنام، مغولستان، ازبکستان، نپال، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان، مالدیو، نیوزیلند، اردن، تاجیکستان،لوکزامبورگ، برمه، نیوزیلند، سوییس، انگلستان، استرالیا، اتریش، برزیل، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا و از جمله کشورهایی هستند که به عضویت رسمی این بانک درآمده اند.

عضویت جمهوری اسلامی ایران در این بانک حرکتی در جهت تحقق اصول سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر استفاده موثر و کارآمد از ظرفیت های اقتصادی سازمان های بین المللی و منطقه ای همراه با نقش آفرینی روزافزون کشورهای در عرصه های اقتصادی منطقه ای تلقی می گردد.

به گزارش ایرنا،بانک سرمایه گذاری در زیرساخت آسیاAsian Infrastructure Investment Bank (AIIB) از جمله ترتیبات جدید التاسیس بانکی بین المللی در قاره آسیا است که ایجاد آن در سال 2013 توسط چین مطرح شده است.

هر چند سرمایه بانک 100 میلیارد دلار است با این حال سرمایه اولیه آن 50 میلیارد دلار تعیین شده و کشورهای عضو موظف به تامین آن شده اند و در وهله اول می بایست10% آن معادل 10میلیارد دلار را واریز نمایند. 75% از سرمایه بانک را کشورهای آسیائی و 25% آن توسط کشورهای غیرآسیایی تامین خواهد شد. بر این اساس، سهم کشورها بر اساس GDP تعیین می گردد.

به گفته مقامات چینی این بانک به دلیل کمبود منابع اعتباری برای سرمایه گذاری در زیرساخت های موجود در قاره آسیا و منطبق با سیاست ها و راهبردهای اقتصادی جدید چین مبنی بر ورود به تعامل با کشورهای آسیا بویژه آسیای میانه میانه تاسیس گردیده است.

این بانک نه تنها رقیب بانک های منطقه ای و بین المللی حاضر نمی باشد بلکه در جهت تامین منابع مورد نیاز تاسیس شده است تا نیازهای کشورهای منطقه ورای امکانات بانکهای موجود نظیر بانک توسعه آسیایی (ADB) در این زمینه را برطرف سازد.از همین روست که روسای بانک جهانی و بانک آسیایی توسعه نیز از تاسیس بانک استقبال نموده و برای همکاری با آن ابراز علاقه مندی کرده اند.

اسلامی ایران سازمان های بین المللی سرمایه سرمایه گذاری هلند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر