کد خبر: 263567 A

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت و گو با ایلنا:‌

ایلنا: دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان اینکه تا تفاهمات لوزان به توافق نرسد،‌ تحریم های هوایی به قوت خود باقی می مانند،‌ گفت:‌‌ هنوز توافقی صورت نگرفته و تفاهماتی که بین ایران و گروه 1+5 در لوزان انجام شد نمی تواند شرایط را تغییر دهد و هنوز به صورت شفاف توافقی صورت نگرفته است.

مقصود اسعدی سامانی، در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: گشایش هایی به دنبال توافقات ژنو در رابطه با لغو برخی از تحریم‌های صنعت هوانوردی صورت گرفت که این توافقات که در رابطه با دادن مدارک و اطلاعات مربوط به هواپیماها و تعمیر قطعات مربوط به ایمنی هواپیماها بود، طبق برنامه در حال انجام و اجرا است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پس از توافق نهایی با گروه 1+5 ایرلاین ها به صورت مستقیم می توانند اقدام به مذاکرات با شرکت‌های سازنده هواپیما و خرید ناوگان جدید کنند یا خیر ؟ گفت:‌ مذاکرات ایرلاین ها به طور مستقیم با شرکت های سازنده هواپیما بعید به نظر می‌رسد و همچنان مذاکرات برای خرید هواپیما و ورود قطعات باید از طریق دولت و نمایندگان دولت ادامه یابد.

سامانی تاکید کرد: پس از توافقات نهایی تحریم ها به صورت مرحله ای لغو خواهد شد و در تفاهمات لوزان هم هر چند موضوع اصلی لغو و برداشته شدن تحریم ها است اما هنوز توافقی انجام نشده و مشخص نیست در چه تاریخی کدام تحریم لغو می شود.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی افزود:‌ البته باید توجه داشته باشیم که تحریم های هوایی عمدتا مربوط به مساله هسته ای نیست و تحریم های صنعت هوانوردی کشورمان از اولین تحریم های پس از انقلاب محسوب می شود و قبل از مسائل هسته ای این تحریم های ظالمانه علیه صنعت هوانوردی کشورمان اعمال شده است.

وی اظهار کرد:‌ اگر تیم مذاکره کننده بتواند در مذاکرات 3 ماه آینده تحریم های مربوط به صنعت هوانوردی را لغو کنند در آن زمان می‌توان گفت،‌ بسیاری از مشکلات صنعت هوایی از جمله نوسازی ناوگان، تعمیر هواپیماهای زمینگیر و غیره رفع می شود.

سامانی در خصوص صحبت های روز گذشته وزیر راه و شهرسازی مبنی بر مذاکره مفصل با شرکت های تامین هواپیما در دنیا،‌گفت:‌ قطعا شرکت ها و کمپانی های بزرگ سازنده هواپیما علاقه مند هستند وارد بازار ایران شوند، بازاری که ظرفیت بسیار زیادی دارد حال باید دید در مذاکرات بعدی چه توافقاتی حاصل می شود.

 وی با اشاره به نقش دولت پس از برداشته شدن تحریم های صنعت هوانوردی برای خرید و ورود هواپیماهای جدید تاکید کرد:‌ ایرلاین‌ها تا کنون یک ریال هم از صندوق تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده نکرده اند اما بعد از لغو تحریم ها برای ورود هواپیماهای جدید نیاز به کمک دولت دارند و برای خرید باید از منابع و اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده شود. 

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی اسعدی سامانی تحریم های هوایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر