خبرگزاری کار ایران

پارسال رکورد ذخیره سازی با ۳.۲ میلیارد متر مکعب ذخیره گاز در شوریجه و سراجه شکسته شد

asdasd
کد خبر : ۱۴۷۸۹۸۸

مدیر عامل نفت مرکزی با بیان اینکه پارسال با ۱۰۵ درصد تولید نقش کلیدی در تامین و ذخیره سازی گاز داشتیم، گفت: ما در زمستان ۱۴۰۲ با ذخیره سازی ۳.۲ میلیارد متر مکعب گاز در مخازن شوریجه و سراجه رکورد ذخیره سازی را شکستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مهدی حیدری در نشست حاشیه ای بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش با بیان اینکه ما از میدان خانگیران ۷ میلیون متر مکعب گاز تولید و به خراسان شمالی، مرکزی و جنوبی، گلستان، مازندران و شرق سمنان ارسال می کنیم، اظهار داشت: با توجه به ناترازی گاز و تخلیه نسبی مخازن روی ذخیره سازی تمرکز کردیم که بر این اساس مخزن سراجه قم مرکزی برای پشتیبانی تامین گاز پایتخت و شمال و مرکزی شد.

وی با بیان اینکه غرب کشور هاب تولید نفت شرکت نفت مرکزی است، افزود: با مجموع تولید IPC و باضافه تکلیفی؛ ۲۵۰ هزار بشکه تولید نفت داریم.

مدیر عامل شرکت نفت مرکزی گفت: میادین غرب در ۶۰۰ کیلومتری عراق در کنار تولید نفت ، توسعه گاز نیز دارند که تنگه بیجار یکی از این میادین با تولید ۷ میلیون متر مکعب در روز غرب کشور را تغذیه می کند.

وی با بیان اینکه شرکت زاگرس جنوبی در استان فارس ۱۶۰ میلیون متر مکعب در روز تولید گاز دارد، گفت: این گاز تولیدی به استان‌های فارس، هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بخیر احمد و چهار محال بختیاری ارسال می شود.

حیدری بیان داشت: در نزدیکی شهر سوخته در سیستان و بلوچستان حفاری ۱۰ حلقه چاه آب در عمق ۱۰۰۰ متری در قالب عمل به تعهدات مسئولیت اجتماعی در دستور کار است، تاکنون ۳ حلقه چاه حفاری شده با تکمیل این حفاری ها شهرستان زابل با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش تامین آب قرار خواهند گرفت.

وی تولید نفت، گاز، ذخیره سازی و تامین آب را چهار ماموریت نفت مرکزی عنوان کرد.

مدیر عامل نفت مرکزی با بیان اینکه پارسال با ۱۰۵ درصد تولید نقش کلیدی در تامین و ذخیره سازی گاز داشتیم، گفت: ما در زمستان ۱۴۰۲ با ذخیره سازی ۳.۲ میلیارد متر مکعب گاز در مخازن شوریجه و سراجه رکورد ذخیره سازی را شکستیم.

وی یادآور شد: در حوزه نفت هم به صد در صد تکلیف عمل کردیم.

حیدری با اشاره به اینکه پروژه بانکول و‌مختار در کهگیلویه و بویر احمد و ایلام در دستور کار داریم، گفت: با توسعه میدان مختار؛ استان کهگیلویه و بویر احمد به استان نفتی و گازی و استراتژیک در ذخیره سازی با تولید ۷ میلیارد متر مکعب در روز تبدیل می شود. 

وی با اشاره به اجرای پروژه بانکول در ایلام تصریح کرد: دکل حفاری هر دو پروژه (بانکول و مختار) در خرداد مستقر خواهد شد و امسال چاه اول تکمیل می شود و با تکمیل اطلاعات به سمت برنامه توسعه میادین می رویم. 

وی سال ۱۴۰۳ را سال طلایی گشایش‌های زنجیره‌وار در این شرکت دانست و از بهره‌برداری طرح‌های مهم نفت مناطق مرکزی، ازجمله ایستگاه‌های تقویت فشار هما، وراوی، چشمه‌خوش، دهلران، مرکز تفکیک تابناک، پروژه بیش از ۱۲ سال برزمین‌مانده ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ و  دو میدان مهم گازی دی و توس خبر داد.

حیدری با اشاره به بهره‌برداری‌ها در سال ۱۴۰۳ در شرکت نفت مناطق مرکزی توضیح داد: بعضی از این پروژه‌ها امسال تعریف شده است و برخی نزدیک به ۲۰ تا ۳۰ سال معطل مانده و تعیین تکلیف نشده بود که با نشست‌های کارشناسی توانستیم آن‌ها را از بحران خارج کنیم و گامی عظیم در این زمینه برخواهیم داشت و اجازه نمی‌دهیم ثروت عظیم کشور از بین برود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با اعلام اینکه شرکت ملی نفت ایران با توسعه میدان گازی پارس جنوبی گام‌های مهمی در تکمیل فازهای آن برداشت، گفت: پس از آن، شرکت ملی نفت ایران بودجه‌ها را به‌سمت شرکت نفت مناطق مرکزی سوق داد و از این پس همه میدان‌های گازی در بخش خشکی با مأموریت و محوریت شرکت نفت مناطق مرکزی توسعه خواهد یافت.

حیدری شیوه‌های قراردادی این شرکت را سبدی متنوع شامل EPC  و EPCF برشمرد و افزود: با این الگوهای  قراردادی حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌ایم و برای ۴ میلیارد دلار دیگر از تمام شرکت‌های سرمایه‌گذار برای همکاری دعوت کردیم تا ضمن آنکه از سودآوری در این صنعت مطمئن باشند، در حل مشکل ناترازی گاز کشور نقش‌آفرینی کنند.

وی با اشاره به پیشگام‌بودن شرکت نفت مناطق مرکزی در زمینه جمع‌آوری گازهای مشعل بیان کرد: تمام میدان‌های این شرکت برای جمع‌آوری گازهای مشعل تعیین‌تکلیف شده است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با اعلام اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی پارسال نخستین مینی‌ان‌جی‌ال کشور را در چشمه‌خوش در قالب سرمایه‌گذاری به شرکتی ایرانی واگذار کرد، گفت: امسال نیز پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل سروستان و سعادت‌آباد را در حال اجرا داریم که همین امسال شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

حیدری، چشمه‌خوش و پایدار را از پروژه‌های قدیمی این شرکت برشمرد و تصریح کرد: ما آن را از بن‌بست خارج کردیم. خوراک ان‌جی‌ال ۳۱۰۰  که مجموعه گازهای غرب کشور را جمع‌آوری می‌کند، از مجموعه پایدار و چشمه‌خوش و دهلران تأمین می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی، با بیش از ۱۰ دکل حفاری، توسعه میدان‌های گازی را پیش خواهد برد، گفت: تولید زودهنگام از میدان آغار سال گذشته انجام شد، میدان‌های گازی دی و توس امسال افتتاح خواهند شد و میدان خارتنگ در مرحله آغاز عملیات حفاری برای هشت حلقه چاه قرار دارد تا در افزودن بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب گاز به مجموع تولید گاز کشور  نقش‌آفرین باشیم.

حیدری اعلام کرد: در قالب فرایندهای چابک آماده مذاکره و همکاری با شرکت‌های دکل‌دار به‌صورت EPD برای میدان‌های مختلف ازجمله خارتنگ، سفیدزاخور، گردان و... هستیم.

 

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در ادامه به رویکرد ویژه و مهم در زمینه موضوع نیروی انسانی پرداخت و گفت: هشدار جدی در این حوزه، غافل‌شدن از سرمایه عظیم و توانمند و بومی است که نباید نوسانات اقتصادی کشور به ترک آن‌ها از صنعت یا کشور منجر شود.

خبر در حال تکمیل می باشد...
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز