خبرگزاری کار ایران

در نشست خبری مطرح شد:

سدهای تهران ۱۱ درصد نسبت به پارسال عقبند

asdasd
کد خبر : ۱۴۷۱۹۴۰

سخنگوی صنعت آب گفت: امسال کاهش بارش را در بین حوضه‌های آبریز کشوز تجربه می‌کنیم ضمن اینکه مصارف زیاد و منابع هم اندک است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فیروز قاسم زاده در نشست خبری در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امسال کاهش بارش را در بین حوضه‌های آبریز کشوز تجربه می‌کنیم ضمن اینکه مصارف زیاد و منابع هم اندک است.

وی ابراز امیدواری کرد که با همدلی مردم و متولیان امور آب عبور بدون تنشی داشته باشیم.

یک درصد پوشش برفی داریم

سخنگوی صنعت آب درباره وضعیت پوشش برفی کشور گفت: در فصل جاری پوشش برفی کاهش پیدا می‌کند زیرا هوا گرم شده و ذوب برف افزایش پیدا می‌کند، در کل یک درصد کشور پوشش برفی دارد که عمدتا در ارتفاعات البزر بخش هایی از شمال غرب کشور و بخش هایی زاگرس است.

به گفته وی؛ پیش‌بینی می‌شود که همچنان حدود ۵ میلیارد متر مکعب ذخایر برفی همچنان وجود داشته باشد.

 ۱۲ میلیارد متر مکعب آب وارد مخازن سدها شده است

قاسم زاده در ادامه با بیان اینکه در بارشهای اخیر ۱۲ میلیارد متر مکعب آب وارد مخازن سدها شده است، افزود: این عدد قابل توجه است و از ابتدای سال آب جاری تاکنون سرجمع ۲۵.۲ میلیارد متر مکعب ورودی آب داشته‌ایم یعنی از این میزان ۵۰ درصد ورودی در یک ماه اخیر تحقق پیدا کرده است.

۹ درصد در ورودی سدها عقب هستیم

وی بیان داشت: نسبت به سال گذشته ۹ درصد در ورودی سدها عقب هستیم و این نشان می‌دهد علیرغم ۵ درصد مثبت در بارندگی نسبت به سال قبل؛ ورودی کاهش یافته است.

بیشترین کاهش ورودی آب؛ در حوضه زاینده رود

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه ورودی سدها ۲۴ درصد نسبت به ۵ سال گذشته کاهش داشته خاطرنشان کرد: عمده کاهش ها در حوضه آبریز کارون بزرگ زاینده رود، زهره و جراحی بوده است و حداکثر کاهش هم در زاینده رود با رقم ۳۵ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: برنامه منابع و مصارف کشور ابتدای سال آبی تنظیم می‌شود این مقوله در میانه سال بازنگری و هر هفته نیز کنترل می‌شود، تاکنون رقم خروجی مشابه سال گذشته بوده و نهایتا حجم مخازن ۶۳ درصد پر است و تقریبا ۳،۴ درصد با حداکثر متوسط ۵ سال اخیر فاصله داریم.

قاسم زاده ابراز امیدواری کرد که با روانآب‌ها و بارش هایی که در رودخانه ها وجود دارد بتوانیم به عدد مورد نظر برسیم.

سدهای کشور ۳۱ میلیارد متر مکعب آب دارند

وی اعلام کرد که حجم مخارن سدها ۶۳ درصد، معادل ۳۱ میلیارد متر مکعب و مشابه سال قبل گذشته است.

سدهای تهران ۱۱ درصد نسبت به پارسال عقبند

سخنگوی صنعت آب با اشاره به وضعیت حوضه های آبریز کشور گفت: مجموع ۱۳ سد مهم حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۷۴ درصد پرشدگی دارند که نسبت به سال قبل یک درصد عقب هستند، سد زاینده رود ۳۱ درصد پرشدگی دارد که ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته با کاهش مواجه است، سدهای تهران در حال حاضر ۲۱ درصد پرشدگی دارند، باوجودی که در بارندگی های اخیر ورودی خوبی دریافت کردند اما همچنان ۱۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارند.

وی ادامه داد: سد دوستی ۶ درصد پرشدگی دارد که ۵۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارد، سد ارس در شرایط صد در صد پرشدگی و چاه نیمه های سیستان و بلوچستان ۴۰ درصد پرشدگی دارند که نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد کاهش بارش را تجربه می‌کنند، زنجیره کارون با وردوی‌های اخیر ۸۸ درصد پرشدگی و ۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارد، کرخه ۴۲ درصد پرشدگی و ۱۶ درصد افزایش ورودی دارد، زاینده رود ۳۱ درصد پرشدگی و نسبت به سال قبل ۲۵ درصد کاهش دارد.

قاسم‌زاده در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه افزود: دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش تراز آب دارد. وضعیت تراز آب دریاچه نسبت به ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) ۶۰ درصد بهبود یافته است.

وی وسعت دریاچه ارومیه را یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: حدود ۲.۲ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد.

۴۰ میلیون متر مکعب آب از سمت افغانستان رهاسازی شد

قاسم‌زاده در باره وضعیت هیرمند گفت: حقآبه هیرمند امسال در دو نوبت از سوی افغانستان رهاسازی شده است. در این دو نوبت حدود ۴۰ میلیون متر مکعب آب رهاسازی شده که موجب بهبود اندک وضعیت چاه نیمه‌ها شده است.

وی خاطرنشان کرد: کشورمان همچنان به معاهده فی‌مابین دو کشور در باره حق آبه هیرمند پایبند است.

بارش‌های کشور در بهمن‌ماه ۵۰ درصد کاهش داشت

سخنگوی صنعت آب درباره وضعیت بارشی کشور در بهمن‌ماه سال گذشته گفت: وضعیت خوبی در بهمن‌ماه نداشتیم به‌گونه‌ای که ۵۰ درصد کاهش بارش داشتیم اما وضعیت در اسفندماه تغییر کرد و ۴ سامانه بارشی بر کشور حاکم شد و بارش‌هایی اتفاق افتاد.

وی افزود: با این وجود هنوز وضعیت بارشی با توجه به ۴ سال خشکسالی خوب نشده و نسبت به سال آبی پارسال (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲) ۹ درصد کاهش بارش داریم.

ضرورت رعایت مدیریت مصرف

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: گرچه وضعیت سدها با بارش‌های اخیر اندکی بهبود دارد؛ اما همچنان ضروری است همه به مدیریت مصرف آب توجه ویژه داشته باشند.

وی گفت: بارش‌های اخیر سبب شد ۵ درصد رشد بارش نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

وضع بارشی در ۴ استان نامطلوب است

سخنگوی صنعت آب کشور وضع بارشی ۴ استان بوشهر، فارس، خراسان جنوبی و خراسان رضوی را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: خراسان جنوبی و خراسان رضوی وضعیت بد بارشی دارند و در خراسان رضوی وضعیت سد دوستی امیدوارکننده نیست.

قاسم‌زاده ادامه داد: انتظار می‌رود شهروندان در استان خراسان رضوی مدیریت بیشتری در مصرف آب داشته باشند تا بتوانیم تابستان را بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

وی افزود: در مجموع وضع ۱۷ استان از نظر بارش نرمال و ۱۴ استان کاهش بارش دارند. تهران نیز با ۲۸ درصد کاهش بارش همراه است و حوضه‌های آبریز ارس، دریاچه ارومیه، کرخه و اترک از نظر بارشی مثبت شده‌اند و سایر حوضه‌ها منفی هستند. همچنین حوضه آبریز سد زاینده رود امسال با بیشترین کاهش بارش روبرو است.

وی به سامانه بارشی که از ۲۸ فروردین در کشور فعال شده، اشاره کرد و گفت: بر این اساس از همان ابتدا ستاد سیلاب وزارت نیرو تشکیل جلسه داد و نسبت به وقوع سیل هشدارهای متعددی صادر کرد.

سخنگوی صنعت آب از مدیریت خوب در سیلاب سیستان و بلوچستان خبر داد که سبب شد سیلاب‌ها کمترین آسیب را داشته باشند.

شدت بارش‌ها بالا بود

قاسم‌زاده با بیان اینکه بارش‌های اخیر در کشورمان از شدت بیشتری برخوردار بوده است ادامه داد: با این حال میزان آسیب کمتر از سایر کشورهای منطقه داشت. در یک ایستگاه باران‌سنجی حداکثر بارشی که ثبت شده بود ۳۰۰ میلی‌متر بود که ۲ برابر میزان سالانه بارش در آن ایستگاه بود.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: سدهای استان سیستان و بلوچستان مدیریت سیلاب کردند و این باعث کاهش خسارت بود.

قاسم‌زاده گفت: ۶۱۵ روستا در سیلاب قطع آب شدند که اکنون ۵۲۰ روستا آب وصل شده و بقیه به دلیل نبود راه دسترسی باقی مانده‌اند.

برنامه‌ریزی برای سدهای تهران در یک شرایط بدبینانه انجام شد

وی درباره آخرین وضعیت سدهای تهران و تامین آب پایتخت در فصل گرم سال ادامه داد: در حال حاضر سدهای تهران ۲۱ درصد پرشدگی دارند اما همچنان حجم آب سدهای پنج‌گانه تهران نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سخنگوی صنعت آب با تاکید بر این‌که برنامه‌ریزی برای سدهای تهران در یک شرایط بدبینانه انجام شد گفت: اما بارش‌های اخیر وضعیت را بهتر کرد به گونه‌ای که نسبت به آنچه اواسط زمستان پیش‌بینی کرده‌ایم شرایط بهتری را پیش‌رو داریم.

وی ابراز امیدواری کرد که با مدیریت مصرفی که توسط مشترکان صورت می‌گیرد بتوانیم فصل گرم را پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز